Köklü ifadeler konu anlatımı

Köklü ifadeler konu anlatımı

Not: Konunun sonunda diğer hocalar tarafından hazırlanmış köklü ifadeler konu anlatımı videolarını bulabilirsiniz.Köklü ifadelerKöklü İfadelerin ÖzellikleriPaydanın Rasyonel Yapılması

Paydasında köklü sayı bulunan bir kesrin paydasını kökten kurtarma işlemine paydanın rasyonel yapılması denir.Köklü İfadeler Konu Anlatımı ve Çözümlü Sorular 1. bölüm İsabet Yayınları Video

Köklü İfadeler Konu Anlatımı ve Çözümlü Sorular 2. bölüm İsabet Yayınları Video

Köklü İfadeler Konu Anlatımı ve Çözümlü Sorular 3. bölüm İsabet Yayınları Video

Köklü Sayılar Konu Anlatımı Hocalara Geldik

Köklü Sayılar Çözümlü Sorular Hocalara Geldik

Köklü İfadeler Konu Anlatımı Ekol HocaBU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. fatma dedi ki:

  Cok.iyi anladim sagolunnn;)

 2. Rıdvan Fırat dedi ki:

  Tek kelimeyle muhteşem…Gerçekten bu kadar emek vermeniz ve bu kadar zaman harcamanız inanın boşuna gitmiyor.Yani sizin o kadar zaman ayırıp ve büyük bir emek vererek videoları hazırlayıp koşulsuz şartsız bizim önümüze koymanız hiç azımsancak gibi bir durum değil hele ki bu devirde.ALLAH Razı Olsun.Gerçekten çok iyi videolarınız var.Belki de bizim için hayatımızın en önemli zamanında hayatımızın bir dönüm noktasında iken bize bu yardımlarınız gerçekten olağanüstü bir şey.Bunu kelimelere dökemiyorum.Karşılıksız bize en büyük faydayı sağlıyor olmanız bizim için çok büyük bir şey.Çok teşekkur ederim.

 3. Cenker Bayram dedi ki:

  Paydada irrasyonel sayı varsa ne yapıyoruz? Eşleniği ile çarpıyoruz. E normal payda eşitleme yaparken de payı da çarpıyoruz ya, o yüzden eşlenik paya da gidiyor. Normalde 2’ye dağıtırsın ama, sadeleşebileceği için bir adım fazla yaparsın, dağıtmadan bi bakarsın. O yüzden ilk başta dağıtmıyorlar. Paydaya gelecek olursak, eşleniği ile çarpıldığından kök5 = 5, kök3= 3 oluyor. Sonra, 5-3’ten payda 2 kalıyor. E payda 2 var, hop sadeleşiyor. Geriye kalan da cevap oluyor.

 4. Alican Altuntaş dedi ki:

  Hocam detaylı ve anlaşılır bir şekilde bize aktarıyorsunuz. Çok teşekkür ederim 🙂 Yavaş yavaş anlatmanız bizim kafamızda daha çok şekilenmeyi sağlıyor hızlı anlatırsanız anlamayız zaten ki :)

Yorum Yaz

n pozitif tam sayı olmak üzere x üzeri n = a eşitliğini sağlayan x sayısına a nın n. dereceden kökü denir. Burada n sayısına kökün derecesi denir. n sayısı 2 olduğu zaman yazılmaz ve karekök olarak ifade edilir. Karesi pozitif x reel sayısına eşit olan iki sayıdan pozitif olanına x in pozitif karekökü, negatif olanına da negatif karekökü denir. Çift dereceli köklerde kök içerisi negatif sayı olamaz, tanımsızdır. Tek dereceli köklerde pozitif ya da negatif olabilir. x sayısının kuvveti ile kökün derecesi aynı olduğu zaman kuvvetin tek ya da çift olmasına bakılır. Kuvvet tek ise sonuç x'e , çift ise x in mutlak değerine eşittir. çift dereceden köklü ifadelerin toplamı sıfıra eşit ise tüm köklü ifadeler sıfıra eşittir. Sayının kuvveti kök dışına ya da içine yazılabilir sonuç değişmez. Köklü sayılarda toplama ya da çıkarma işlemi ortak paranteze alınarak yapılır. Dereceleri aynı olan köklü ifadeler çarpılırken ya da bölünürken ortak kökte işlem yapılır. Eğer dereceler eşit değil ise öncelikle dereceler eşitlenmelidir. Köklü ifadelerde paydanın rasyonel yapılabilmesi için kesir paydanın eşleniği ile genişletilmelidir. n , 1 den büyük pozitif tam sayı olmak üzere, x üzeri n = a denklemini sağlayan x sayısına, a nın n. dereceden kökü denir. Çarpımları rasyonel sayı olan iki reel sayıdan her birine diğerinin eşleniği denir. Bu videoda; Köklü ifadelerin tanımı, Köklü ifadelerin özellikleri, Eşlenik ifadeler, Sonsuz kökler konuları anlatılmaktadır. Köklü ifadeler konusu ygs matematik ve kpss matematik sınavlarına karşımıza çıkabilir. Aşağıda konuya ait konu anlatımları mevcuttur. Konu anlatımı videosu sayfanın en altında bulunmaktadır.