Kategoriler: 9. Sınıf Matematik, Denklem ve Eşitsizlikler, Denklem ve Eşitsizliklerle İlgili Uygulamalar, Matematik, Problemler

Yaş problemleri çözümlü sorular

İsabet Akademi Yaş Problemleri Konu Anlatımı Çözümlü Sorular Video

Ekol Hoca Yaş Problemleri Konu Anlatımı Video

Şenol Hoca Yaş Problemleri Konu Anlatımı Video

Şenol Hoca Yaş Problemleri Soru Çözümleri Video

Hocalara Geldik Yaş Problemleri

Yaş Problemleri Soru Çözümleri VideoBir kişinin şimdiki yaşını x alırsak,
k yıl önceki yaşı : x – k
k yıl sonraki yaşı : x + k olur.
İki kişinin yaşları arasındaki fark her zaman sabittir.
Örnek: Bir ailedeki bireylerin yaşları toplamı 90 dır. 4 yıl sonra aile birey sayısında değişiklik olmamak şartıyla ailenin yaş ortalaması 19 olacağına göre, bu ailedeki birey sayısını bulalım.
Örnek: Oğuz'un 2 yıl önceki yaşı Emir'in 2 yıl sonraki yaşının 3 katıdır. Oğuz ve Emir'in bugünkü yaşları toplamı 44 olduğuna göre, Oğuz'un şimdiki yaşını bulalım.
Örnek: Bir babanın yaşı dörder yıl arayla doğmuş üç çocuğunun yaşları toplamının 2 katıdır. Baba şimdi 36 yaşında olduğuna göre, çocuğu doğduğunda babanın kaç yaşında olduğunu bulalım.
Örnek: Bir annenin yaşı, iki çocuğunun yaşları toplamından 20 fazladır. 3 yıl sonra annenin yaşı çocukların yaşları toplamının iki katı olacağına göre, annenin 2 yıl önceki yaşını bulalım.
Örnek: Bir dedenin yaşı iki torununun yaşları farkının 7 katıdır. 16 yıl sonra dedenin yaşı torunlarının yaşları farkının 9 katı olacağına göre, dedenin şimdiki yaşını bulalım.
Örnek: İsmail ve kardeşi Kubilay'ın yaşları toplamı yaşları farkının 6 katıdır. Kubilay, İsmail'in şimdiki yaşına geldiğinde yaşları toplamı 48 olacağına göre, Kubilay'ın şimdiki yaşını bulalım.
Örnek: Ceren 3 yıl önce, ablası Ezgi 1 yıl sonra doğsaydı yaşları farkı 8 olacaktı. Ceren ile Ezgi'nin bugünkü yaşları toplamı 26 olduğuna göre, Ezgi'nin bugünkü yaşını bulalım.
Örnek: ab, 50 den küçük iki basamaklı sayı olmak üzere, ab yaşındaki babanın iki çocuğu a ve b yaşındadır. 3 yıl sonra babanın yaşı çocuklarının yaşları toplamının 4 katı olacağına göre, babanın şimdiki yaşını bulalım.
Örnek: Çağrı ile Derya'nın yaşları toplamı 32 dir. Çağrı kendisinden daha küçük Derya'nın yaşındayken Derya 13 yaşındaydı. Buna göre, Çağrının bugünkü yaşını bulalım.
İki kişinin yaşlarının farkı yıllara göre değişmez. Yani, iki kişinin yaşlarının farkı daima sabitir.
Örnek: İki kişinin bugünkü yaşları farkı G ise bu iki kişinin 5 yıl sonraki yaşları farkı yine 6 dır. Örneğin, yaşları farkı G olan iki kişiden birinin yaşı 14, diğerinin yaşı 8 olsun. 5 yıl sonra; birinin yaşı 19, diğerinin yaşı 13 olur. 19 - 13 = 6 olduğundan yaşları farkı yine 6 dır.
Örnek: Bir annenin bugünkü yaşı, iki çocuğunun yaşlarının farkının 10 katına eşittir. 6 yıl sonra annenin yaşı çocukların yaşları farkının 12 katına eşit alacağına göre, annenin bugünkü yaşının kaç olduğunu bulalım.
Çözüm
Çocukların yaşları farkı x olsun. Bu durumda, annenin bugünkü yaşı 10 - x olur. İki çocuğun yaşları farkı daima sabittir. Bu durumda, 6 yıl sonra, çocukların yaşları farkı x, annenin yaşı 10 - x + 6 olur. Tablo ile gösterelim:
Çocukların yaşları farkı x
Annenin yaşı 10 -x 10 -x + 6
6 yıl sonra annenin yaşı çocukların yaşları farkının 12 katına eşit olacağına göre, x = 3 olur.
Buna göre, annenin bugünkü yaşı 30 olur.


Liselere Giriş Sınavı (LGS)
6 Haziran 2021 Pazar

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
19 Haziran 2021 Cumartesi

Alan Yeterlilik Sınavı (AYT)
20 Haziran 2021 Pazar