Türkiye’nin Biyoteknolojik İlaç Devrimi

Türkiye’nin Biyoteknolojik İlaç Devrimi

Türkiye’nin Biyoteknolojik İlaç DevrimiTürkiye’nin ilk biyoteknolojik ilacı üretildi. İlaç, kanser hastalarının enfeksiyonlar karşısında zayıf düşmelerine neden olan Nötropeni’yi engelleyecek.

Üretilen ilaç, kanser hastalarının zayıf düşmesine neden olan, kemoterapinin başlıca yan etkisi Nötropeni’nin engellemesini sağlıyor. Toksöz Grup bünyesindeki Arven İlaç’tan yapılan yazılı açıklamaya göre, firma Türkiye’nin ilk biyobenzer ürününü geliştirdi. Sağlık Bakanlığı tarafından da ruhsatlandırılan ilaç, kanser tedavisinde sıkça kullanılan kemoterapinin neden olduğu olumsuzlukları azaltmayı hedefliyor. İlaç, Nötropeni’yi engelleyerek vücudun enfeksiyondan daha az etkilenmesine yardımcı olacak.

Arven İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Toksöz, ürünün 9 yıllık bir Ar-Ge sürecinden sonra çıktığını belirtirken, ”Türkiye’de bir ilke imza atmaktan, sektörde devrim niteliğinde bir yenilik gerçekleştirmiş olmaktan büyük bir mutluluk ve gurur duyuyoruz. Arven İlaç olarak yıllar boyunca büyük bir tutku ve sabırla çalışarak ürettiğimiz bu ilaç sayesinde Türkiye’nin yurt dışına olan bağımlılığının azaltılmasında rol oynayacağımızı düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz