TMMOB’dan Dünya Süt Günü Mesajı

TMMOB’dan Dünya Süt Günü Mesajı

Tmmob’dan Dünya Süt Günü MesajıTMMOB Gıda Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, 21 Mayıs Dünya Süt Günü dolayısıyla önemli bir açıklamalarda bulundu.

Dünya standartları içerisinde genele bakıldığında her ülke için farklı miktarlarda süt ve süt ürünleri tüketiminin gerçekleştiği söz konusudur. Ülkemizde ise süt içme alışkanlığının çok az olduğu görülmektedir. Yıllık kişi başına düşen 24 litre süt tüketimi miktarıyla ülkemiz, AB ülkeleri ve ABD’nin çok gerisinde yer almaktadır. Daha sağlıklı bir toplum olabilmek için, ülkemizde kişi başına düşen sağlıklı süt tüketiminin artması gerekmektedir. Ülkemizde sütün daha fazla tüketilmesi için çiğ süt fiyatlarıyla perakende süt arasındaki fiyat farkının düşürülmesine yönelik politikalar oluşturulması gerekiyor.

Sokakta satılan sütlerin kayıt dışı olduğu için satın alınmaması gerektiği vurgulanan açıklamalar da, Ambalajsız olmadan satılan sütlere, dayanma süresinin uzatılması amacıyla kimyasal maddelerin sıklıkla katılabildiği, yağı alınarak su ilave edilebilmekte veya değişik hileli işlemler uygulanabilmektedir. Bu sütler tüketiciye ulaşıncaya kadar soğuk zincir sağlanamadığından mikroorganizma yükünü artabilir. Sokaktan alınan çiğ süt evlerde kaynatıldığı için sütte vitamin kaybı, renk ve lezzet değişiklikleri olabileceği unutulmamalıdır. Tüketiciler her zaman orijinal ambalajlı pastörize veya uzun ömürlü (UHT) sütleri tüketmeye özen göstermelidir.” Şeklinde mesaj aktarıldı. 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz