Ses Kısıklığını İhmal Etmeyin

Reklamlar


Reklamlar
Eokultv resmi facebook sayfamıza katılın:

Ses Kısıklığını İhmal Etmeyin:

Ses Kısıklığını İhmal Etmeyin

Basit bir rahatsızlık gibi görünse de ses kısıklığı daha ciddi problemlerin habercisi olabiliyor. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. İsmail Özdemir iki haftadan daha uzun süren ses kısıklıkları için mutlaka doktora muayene olunması gerektiğini belirtti. Ayrıca Dr. Özdemir bu tarz ses kısıklıklarının ses teli enfeksiyonu veya kanser habercisi olabileceğini belirtti.

Sesini çok yüksek seviyelerde kullanan kişilerin ses teli hastalıklarında daha yüksek risk taşıdığını belirten Dr. Özdemir ‘Konuşurken boyun damarları belirginleşen, liderlik hevesi olan, büyüklerine sesini duyurmaya çalışan çocuklarda ses teli nodülü gelişebilir. Çocuklarda ses telindeki nodül ses terapisi ile düzeltilebilir, genellikle operasyona gerek olmaz. Kişi yetişkin ise ve ses tellerinde oluşan nodüller belli bir büyüklüğü geçmişse ameliyat planlanır. Ancak nodüllerin yeniden oluşmaması amacıyla ses terapisi uygulanması gerekir.” Diyerek uyardı.

Dr. Özdemir ses tellerinde kanser hastalığı tespit edilen hastalarda ise duruma göre cerrahi ya da radyoterapi tedavileri uygulanarak tedavinin mümkün olduğuna değindi.

ReklamlarKategori: Gündem

Etiketler:

Yorum Yazın