Milli Eğitimde Yeni Dönem

Milli Eğitimde Yeni Dönem

Milli Eğitimde yeni dönem :Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Tasarıya göre, Aday çırak, çırak, kalfa ve ustalar, genel ve mesleki eğitimlerini Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü bünyesinde sürdürecek.

Özel öğretim kurumlarında olduğu gibi, öğrencilere özel barınma hizmeti veren kurumların iş yeri açma ve çalışma ruhsatı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenecek ve mevzuata aykırı durumun tespit edilmesi halinde Bakanlıkça kapatılabilecek. Bakanlık bu yetkisini valiliklere devredebilecek.Günümüzde öğretmenlerin ek gelir için yaptığı özel ders verme, konusunda yeni yaptırımlar getiren tasarıda, öğretmenlerin özel ders vermesi durumunda kınama cezası alacağı, siyasi parti faaliyetlerine katılan öğretmenlerden ise aylık kesme cezası uygulanacağı tasarı ile kanunlaşacak.

Ayrıca, tasarı ile birlikte 6 üniversite kurulacağı da kesinleşti.  Eskişehir Teknoloji Üniversitesi, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Tarsus Teknoloji Üniversitesi, Trabzon Üniversitesi ve Van Zehra Üniversitesi ile İstanbul’da Fenerbahçe Üniversitesi adı ile bir vakıf üniversitesi kuruluyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz