Islak Mendil’de Çamaşır Suyu İddiası

Islak Mendil’de Çamaşır Suyu İddiası

Islak mendillerde çamaşır suyu bile var!Merdiven altı üreticiler, ıslak mendillerin raf ömrünü uzatabilmek için, formaldehit ve çamaşır suyunu üretimde kullanarak mendillere ıslaklık hissini bu maddelerle veriyorlar. Çünkü maliyeti en düşük koruyucu bunlar. Annelerde bunu bilmeden, bu ürünleri bebeklerinde, hem de en hassas bölgelerinde kullanıyorlar. Kansorejen etkisinin de ilerideki yaşlarda çıkacak olabilmesi, başkaca büyük bir problem.

Gümrüklerden Türkiye’ye büyük oranda atık kâğıt girmektedir. Bu kâğıtların fazlaca bir kısmı ISLAK MENDİL üretiminde kullanılmaktadır. Merdivenaltı üretilen bu mendillerde ayrıca, tehlikeli bakterilerin de bulunduğu tespit edilmiştir. İncelenen mendillerde paraben de bulunmuştur.

Pediatrics isimli tıp dergisinde yayınlanan makaleye göre kötü üretilen ıslak mendille temizlenen yüz, el ve kalça bölgelerde kızarma, şişme, kabuklanma, kabarcık ve ince çatlaklar meydana gelerek alerjik kontakt dermatite sebep oluyor.Avrupa’da ve ABD’de ISLAK MENDİL yerine, dezenfektan mendil kullanımı hızla yayılıyor. ABD için sadece bu işlevde mendil üretiliyor. Türkiye’de henüz bu pazar oluşmadı.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz