İnternet Devlerinin Başı Dertte!

İnternet Devlerinin Başı Dertte!

İnternet Devlerinin Başı Dertte!İnternetin üç dev platformu Facebook, Twitter ve Youtube’un başı ırkçılık karşıtı grupların şikayeti yüzünden dertte.

Fransız gazetesi Le Monde’da yer alan habere göre, Fransız Yahudi Öğrenci Birliği, SOS Racisme ve SOS Homophobie Facebook, Twitter ve Youtube’a nefret söylemi içeren içerikleri sitelerden kaldırmaması üzerine resmi şikayette bulundu.

Söz konusu dev firmaların ırkçılık, homofobi ve holokostun reddini içeren sınırlı sayıdaki video, tweet, yorum ve içeriklerin kaldırıldığı belirtiliyor. Bir haftalık gözlemde, Facebook’un 156 mesaj ve yorumun 53’ünü kaldırdığı, YouTube’un ise 255 içerikten sadece 16’sını kaldırdığı açıklandı. Twitter ise 205 tweet’in sadece sekizini sildi.Grup, yaptığı açıklamada ”söz konusu platformlar nefret söylemleriyle olan mücadelede isteksiz davranıyor. Bunun hem Fransız yasaları hem de platformların kendi ilkeleriyle çeliştiği” ifade edildi. Üç dev platformun nefret söylemi içeren her mesajı veya yorumu silme zorunluluğu olmasa da rapor edildiğinde yorumların yumuşatılması gerektiği söyleniyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz