Fitch Banka Sektörünü Uyardı

Reklamlar


Reklamlar
Eokultv resmi facebook sayfamıza katılın:

Fitch Banka Sektörünü Uyardı:

Fitch Banka Sektörünü Uyardı

Uluslararası kredi değerlendirme kuruluşu Fitch, Türk bankaları için dış borçlanmanın yavaşladığını, buna karşın risklerin devam ettiğini açıkladı.

Fitch, Türk bankalarının dış borçlarda 2015 ve 2016’nın ilk çeyreğinde yavaşlama gösterdiğini ancak borcun yarısından fazlasının 12 ay vadeli olması sebebiyle piyasa güvenindeki değişimlere karşı riskinin devam ettiğini vurguladı. Bankaların son yıllarda Türkiye’nin ana dış borçlanıcıları olduğunu belirten Fitch, bankacılık sektörünün dış borcunun 170 milyar dolar civarında olduğunu açıkladı.

Risk Devam Ediyor

Türk bankalarının piyasalara iyi bir şekilde ulaşımına devam ettireceklerini ve borçları çevirebileceklerini öngördüklerini belirten Fitch, piyasalara erişimin uzun süreli kesilmesi halinde risklerin ciddi şekilde artacağına dikkat çekti.

Fitch’e göre, bankaların dış borcunun 2015 yılında sadece 4 milyar dolar arttığı ve bunun son yıllarda görülen en yavaş artış olduğu açıklandı. Bu durum, Türkiye’nin kısmen daralan cari işlemler açığını ve buna bağlı olarak düşük finans ihtiyacını yansıttığına yer verildi.

ReklamlarKategori: Ekonomi


Yorum Yazın