Dünyanın En Uzun Tüneli Açılıyor

Dünyanın En Uzun Tüneli Açılıyor

Dünyanın En Uzun Tüneli AçılıyorYapımına 20 yıl önce başlanan, 57 kilometre uzunluğundaki dünyanın en uzun tüneli Gotthard Base yarın açılıyor.

İsviçre’deki Alp Dağları’nın altına kazılan ve Avrupa’nın farklı ülkelerinden İsviçre’ye geçişi kolaylaştıracak olan 57 kilometre uzunluğundaki Gotthard Base tüneli yarın açılıyor. Maaliyeti 16 milyar Euro değerinde olan tünel, Rönesans İnşaat tarafından yapıldı.

Dünyanın en uzun tüneli olarak kabul edilen Gotthard Base’in açılışına Almanya Cumhurbaşkanı Angela Merkel, Hollanda Cumhurbaşkanı François Hollande, İtalya Cumhurbaşkanı Matteo Renzi ve Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer katılacak.20 yıl önce yapımına başlanan tünele, bağlandığı ülkelerden 100 bin ziyaretçi bekleniyor. Dünyanın en uzun ve en derin tünel özelliğini taşıyan Gotthard Base için 28 milyon ton kaya ve taş çıkartıldığı belirtiliyor. Günde 9 bin yolcunun geçmesi beklenen tünel, 2020 yılında ise 15 bin yolcuyu ağırlayacak. Tünel sayesinde Zürih’ten Milano’ya gidiş 2 saat 40 dakika olacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz