Güzel Görünmeniz mi Önemli, Yoksa Sağlığınız mı?

Güzel Görünmeniz mi Önemli, Yoksa Sağlığınız mı?

Topuklu Ayakkabı Sevdalılarını Üzecek Haber; Sağlığınız Tehlike de OlabilirModayı takip eden ve alışveriş yapmayı seven her kadının kuşkusuz en tutkulu olduğu konu, dolabının en özel yerinde saklayacağı birbirinden şık ayakkabılarıdır.

İnsan Ayak Formuna Uygun Değil!

Kadınların vazgeçilmezi topuklu ayakkabılar maalesef insan ayak formuna göre uygun değil. Uzun kullanımlardan sonra bir çok kadın kemik çıkıntısı şikayeti ile uzmanlara başvuruyor. Dar ve yüksek topuklu ayakkabı kullananlar , ayak yapılarının bozulması yanı sıra yürüyüş ve vücudun genel biomekaniğinin bozulması durumunda omurgada ve bacaklarda şekil bozuklukları ve aşınma rahatsızlıkları görülüyor.Türkiye’nin ilk ayak-ayakkabı uyum uzmanı Başak Kurtoğlu, kadınlarda ayak kemik çıkıntısı probleminin neredeyse 9 kat daha fazla olduğunu söyledi. Kemik çıkıntısının yaptığı ağrılı süreç, yürümeyi ve dolasiyle doğrudan hayatı da etkiliyor.

Kadınların topuklu ayakkabıları kısa süreli kullanmaları gerektiğini, kullandıkları topuklu ayakkabıların şıklığından çok rahatlığına önem vermeleri gerektiğini vurguladı.

Topuklu ayakkabı severlerin durumun ciddiyetine varması çok önemli. Günümüz de hızlı üretim-tüketim ile her kesimin ulaşabileceği şekle gelen topuklu ayakkabıların yol açacağı sağlık sorunlarının sonuçları daha yeni yeni ortaya çıkacak. Yapılan araştırmalar sonucunda yeni geliştirilecek olan tedavilerin tam anlamı ile sonuç vermesi biraz zaman alacağa benziyor. Bu durumda topuklu ayakkabı kullanırken sağlımıza dikkat etmek için tedbirli olmamız gerekiyor.

  

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz