Sağlık Bakanlığı İthal İlaç Oranı Azalacak Dedi

Sağlık Bakanlığı İthal İlaç Oranı Azalacak Dedi

Sağlık Bakanlığı İthal ilaç oranının azalacağını açıkladıTürkiye’de ilaç tüketiminin %58’i değer bazında incelendiğinde, ithal ilaçlardan karşılanıyor. Türkiye’de de Sağlık Bakanlığı bu oranın düşmesi için çalışmaları başlattı. Bu oranın düşürülmesi için Türkiye, yerli işletmelerin üretim ve araştırma geliştirme yatırımlarının artırıldığını ifade etti.

Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı çalışmaların durumunu anlatan, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Osman Arıkan Nacar, tüketilen araçların değer bakımından yarısından fazlasının ithal olmasını değiştirmek için, yerli yatırımcıların önünün açıldığını belirtti. Bir süre sonra ilaç kullanımında ithal oranınının düşeceğini ifade etti.

Yerli üretiminin artmasının sayesinde Türkiye’nin ilaç pazarında, kendi bölgesinde ve coğrafyasında önemli bir yer alacağını belirten Osman Arıkan Nacar, yaklaşık 400 ilacın aktif olarak yurt dışı ilaç listesinden temin ettiklerini ifade etti.Türkiye’de özellikle MS hastalığı ve onkoloji hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların yaklaşık 18 milyar liralık harcamalarının olduğunu, bu miktarın yüzde 58’inin yurt dışından ithal edildiği için, yurtdışına harcandığını ifade etti. Geçen yıl yapılan harcama miktarını ise 200 milyon lira olarak belirtti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz