Robot İşçi Üretiminde Son Dönem

Robot İşçi Üretiminde Son Dönem

Robot İşçilerTeknolojinin gelişmesiyle robot gücü, insan gücünün yerini alacağa benziyor. Foxconn şirketi 60 bin işçiyi çıkartırken yerlerine akıllı robotları işe aldı!

Bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz robot çalışanlar, gerçeğe dönüşüyor. İnsan gücünün yerine daha az maliyet ile robotların işçi olarak çalışması fikri gün geçtikçe daha gerçekçi bir hal almaya başlamış durumda. Bu durumun son örneği ise Çin’de yaşandı. Dünyaca ünlü teknoloji devleri Apple ve Samsung’a malzeme sağlayan Çin firması Foxconn, çalışan sayısını 110 binden 50 bine düşürdü.

60 bin işçisini işten çıkartan Foxconn firması hakkında konuşan hükümet yetkilisi Xu Yulian, yaptığı açıklamada bu durumun artacağının sinyallerini verdi. Yulian, ülkede pek çok şirketin bu mantıkla devam edeceklerini belirtti.Çin, son yıllarda robot iş gücünü kullanması ile dikkat çekerken, 2014’ten beri bu alana yapmış oldukları ciddi yatırımlar ile öncü ülke durumundalar. Bu durumun Çin ile sınırlı kalmayacağı bekleniyor. Yapay zeka teknolojisinin gelişmesi ile 2020’ye kadar 5 milyon insanın işini kaybedebileceği ön görülüyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz