Reçetesiz Antibiyotik Almak Yasaklanıyor

Reçetesiz Antibiyotik Almak Yasaklanıyor

Reçetesiz antibiyotiği satmak gibi, almak da yasaklanıyorEczanelerin en çok başına gelen, başına gelen ilk işte antibiyotik almak isteyenlerin kapısına dayanmasıdır. Diş, baş ağrısından, gribal belirtilere kadar her şeyde antibiyotik almanın sağlıklı olmadığı çalışmaları sürsede alma ısrarı da sürüyor.

Android kullanımında Türkiye, Avrupa’da birinci sırada yer alıyor. Bunların en büyük bölümü bilinçsizce antibiyotik kullanmaya çalışanlardan oluşuyor. Bu konuya kökten çözüm için, Türkiye ilaç ve tıbbı Cihaz Kurumu Başkanı Osman Nacar, yanlız satmak değil, almak isteyenlere de cezai işlem uygulanacağını belirtti. Antibiyotik almak için ısrar eden hastalara, cezai işlem yapılacak.

Antibiyotik ancak akılcı bir kullanımla bakterilerle savabilir ancak Türkiye’de kullanımı bunun çok üstünde. Reçetesiz olarak satılması yasaklı ürünler arasında yer alıyor ama, eczanelerden satışı da bir yandan engellenemiyor. Artık kullanıcıların da ısrar etmesi durumunda uygulanabilecek cezai işlemin, caydırıcı olması bekleniyor. Arz edilmesinin engellenmesinin sağlanması kadar, talebi de ortadan kaldırmak için bulunmuş bir yöntem ancak yinede tam olarak istenen sonuç sağlanır mı göreceğiz.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz