Estetik Dolgu Yapımı

Estetik Dolgu Yapımı

Estetik dolgu, sıklıkla hyaluronik asit yapısındaki, allerji göstermeyen insan derisinin yapısında da bulunabilen özel maddenin, estetik hedeflerle özellikle yüz ve boyun taraflarına uygulanmasıdır. Enjektör içinde hazır biçimde bulunan estetik dolgu maddesi, yüzlerdeki kırışıklık çiziklerini gidermek, daha yaşlı bir görünüme sebep olan yüz çizgilerinin azaltılması ya da sonlandırılması için kullanılır.Yüz mimiklerinin çok fazla kullanımı, güneş ışınlarına maruz kalma, ve yaş gibi etmenlere bağlı olarak yüz ve boyunda değişik kırışıklık ve derin çizgiler oluşabilir. Özellikle iki kaş ortasında, gözlerin yukarı kenarında kaz ayağı denilen tarafta, göz altında, burundan dudak bölgesine uzanan nazolabial çiziklerde derinleşme ve artış meydana gelebilir. Bu çizgilerin bitirilmesi için estetik dolgu kullanılabilir.

Buna ek olarak özellikle ilk uygulamalarda ve çiziklerin derin olduğu durumlarda estetik dolgu ile ek  olarak botulinum toksini (halk içinde yılanzehiri) denilen karışım kullanılabilir.

Estetik dolgu gibi yaygın olarak ince dudakların büyütülmesi  için de kullanılmaktadır. Estetik dolgu maddesi, uygulama yapıldığı  bölgede dolgunluk ve şişme sağlar. Bu madde enjekte edilirken verilen miktar ve doz çok önemlidir. Aşırı verilen miktar, beklenenden fazla aşırı şişme  veya dolgunluğa neden olabilir.Uygulama 15-20 dakika sürer ve çok önemli bir ağrıya neden olmaz. Hyaluronik asit maddesi büyük bir allerjik yapıya sahip olmadığından enjekte öncesi bir test gerekmez. Estetik dolgu maddesinin efektleri 9-12 ay kadar sürebilir. Dolgu maddesinin efekt süresini arttırmak için değişik maddelerle birleştirilmiş farklı içimleri mevcuttur ancak bu maddelerin eridiği zaman arkada bir kitle bırakma riskleri vardır bu sebeple tercih edilmezler.

Estetik dolgu uygulamasının akabinde 9-12 ay mühletinde maddeyi doku tamamen eritir. Süre sonunda maddenin hepsi erir. Bu nedenle aynı efektin devamı isteniyorsa yeniden uygulanması gerekir. Düzenli olarak  defalarca estetik uygulama sonrasında kırışıklıkların epey azaldığı ya da kaybolduğu görülebilir. Estetik dolgu ile yüzünüz  gençleşmiş bir görünüm kazanabilir.

Estetik dolgu amacıyla yapılan diğer bir yöntem de yağ enjeksiyonudur. Ancak yağ enjeksiyonu çeşitli istenmeyen sonuçlara neden olduğu için tavsiye edilmemektedir. Yağ enjeksiyonu akabinde 6-12 sürede enjekte edilen yağ dokusunun hepsi ya da büyük kısmı erir. Bu erime miktarı kontrol edilemez olduğu için asimetrilere veya düzensiz kitlelere ya da şişliklere neden olabilir. Bu durumu şekillendirmek için de üst üste yinelenen yağ enjeksiyonları durumu daha da zorlaştırabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz