Üslü Sayılarda Toplama, Çıkarma, Çarpma ve Bölme

Üslü İfadelerde Dört İşlem

Üslü İfadelerde Toplama İşlemiTabanları ve üsleri aynı olan ifadeler toplanırken, kat sayıların toplamı ile ortak olan üslü ifade çarpılır.

Üslü İfadelerde Çıkarma İşlemi

Tabanları ve üsleri aynı olan ifadeler çıkarılırken, kat sayıların farkı ile ortak olan üslü ifade çarpılır.Üslü İfadelerde Çarpma İşlemi

  • Tabanları eşit olan üslü ifadelerin çarpımında; üsler toplanır ve elde edilen ifade ortak tabanın üssü olarak yazılır.
  • Üsleri eşit olan Üslü ifadelerin çarpımında, tabanlar çarpımı ortak üssün tabanı olarak yazılır.

Üslü İfadelerde Bölme İşlemi

  • Tabanları eşit olan üslü ifadelerin bölümünde; paydaki sayının üssünden paydadaki sayının üssü çıkarılır ve elde edilen ifade ortak tabanın üstü olarak yazılır.
  • Üsleri eşit olan üslü ifadelerin bölümünü bulmak için; payın tabanı paydanın tabanına bölünür, ortak üs bölümün üssü olarak yazılır.Erotik shop

Örnek 29 çözüm: A sayısının kaç basamaklı olduğunu bulmak için A nın eşiti olan ifadeyi 10 un kuvveti türünden yazmamız gerekir. Bunun için de 10 un çarpanları olan 2 ve 5 sayılarına göre verilen sayılar düzenlenmelidir. Tabanları farklı üslü sayıları çarpmak için üslerinin aynı olması gerekir. Bu sebeple soru içerisinde eğer 2 ve 5 in üsleri eşit değilse eşit hale getirilerek işlem yapılır.
Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
30 Haziran 2018 Cumartesi