Kategoriler: 9. Sınıf Matematik, Denklem ve Eşitsizlikler, Denklem ve Eşitsizliklerle İlgili Uygulamalar, Matematik, Problemler

Çözümlü Sorular

Çözümlü Sorular

Çözümlü Sorular

Karışım Problemleri İsabet AkademiKarışım problemlerini "karışıma giren madde miktarlarının toplamı son karışımdaki madde miktarına eşittir." ifadesini formülleştirerek çözeriz. Aşağıdaki formülü kullanabiliriz.
Çözünen Madde Miktarı / Toplam Madde Miktarı = Son Durumda Çözünen Madde Yüzdesi / 100
Ağırlıkça şeker oranı % x olan A gramlık bir karışımdaki şeker miktarı A.x / 100 tir.
Ave B maddelerinden oluşan bir karışımda A maddesinin oranı % x ise B maddesinin oranı % (100 -x) tir.
Karışım problemleri 9. sınıf matematik müfredatında yer almaktadır. Karışım problemlerinden kpss matematik ve Ygs matematik sınavlarında soru çıkmaktadır. Yüzde konusunu iyi anlamışsak bu konuda hiç zorlanmayız.
"Karışım Oranı = Saf Madde Miktarı / Toplam Miktar" kuralı ile karışımın yüzdesi bulunur.
Bir A kabında tuz oranı % x olan bir tuzlu su karışımı ile B kabında tuz oranı % y olan bir tuzlu su karışımı olsun. Her iki kaptan eşit miktarda karışım alınıp karıştırıldığında yeni karışımın tuz oranı %(x+y)/2 olur.
Şeker oranı % a olan bir x gramlık karışım ile şeker oranı % b olan y gramlık karışım karıştırıldığında karışımın şeker oranı m ise,
x.a/100 + y.b/100 = (x+y).m/100 veya (x.a/100 + y.b/100) / x+y = m/100 eşitliği yazılabilir.
Örnek: Asit oranı % 20 olan çözeltiden 400 gram, asit oranı % 10 olan çözeltiden 100 gram ve asit oranı % 30 olan çözeltiden 500 gram alınarak karıştırılıyor. Buna göre, oluşan çözeltinin asit oranı yüzde kaçtır?
Örnek: Tuz oranı % 24 olan 50 litre tuzlu su karışımı ile 25 litrelik başka bir tuzlu su karışımı karıştırılıyor. Elde edilen yeni karışımın tuz oranı % 30 olduğuna göre, ikinci karışımın tuz oranı yüzde kaçtır?
Örnek: % 20 si şeker olan 60 gram şekerli su ile % 15 i şeker olan 40 gram şekerli su karıştırılıyor. Oluşan karışımdaki şeker oranı yüzde kaçtır?
Örnek: Bir havuzu % 20 lik tuzlu su akıtan bir musluk tek ba-
şına 8 saatte, % 30 luk tuzlu su akıtan başka bir mus-
luk tek başına 12 saatte dolduruyor.
Örnek: Boş olan bu havuz muslukların ikisi birlikte açıla-
rak doldurulduğunda, havuzdaki suyun tuz oranı
yüzde kaç olur?
Örnek: Şeker oranı % 10 olan bir karışımla, şeker oranı % 30 olan başka bir karışım karıştırılarak, şeker oranı % 18 olan 100 kilogramlık bir karışım elde ediliyor. Buna göre, şeker oranı % 30 olan karışımdan kaç kilogram kullanılmıştır?


Liselere Giriş Sınavı (LGS)
6 Haziran 2021 Pazar

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
19 Haziran 2021 Cumartesi

Alan Yeterlilik Sınavı (AYT)
20 Haziran 2021 Pazar