Kategoriler: 9. Sınıf Matematik, Denklem ve Eşitsizlikler, Denklem ve Eşitsizliklerle İlgili Uygulamalar, Matematik, Problemler

Konunun altında soru çözümleri ve ders videoları bulunmaktadır.

Verilen problemi çözebilmek için problemde geçen bilinmeyenler arasındaki ilişkiyi matematiksel olarak  yazmak gerekir.

Sayı ve Kesir Problemleri Çözümlü Sorular

Sayı Problemleri Soruları ve Çözümleri

Kesir Problemleri Soruları ve Çözümleri

İsabet Akademi Sayı ve Kesir Problemleri Konu Anlatımı ve soru çözümleri video

Sayı Problemleri Şenol Hoca

Sayı Problemleri Tonguç Akademi

Kesir Problemleri Hocalara Geldik

İlyas Güneş Sayı ve Kesir ProblemleriÖrnek: Bir salondaki bayanların sayısı erkeklerin sayısının 3 de 2 si kadardır. Salona 6 evli çift gelirse salondaki erkek sayısı bayan sayısının 2 katı olacağına göre, başlangıçta salonda kaç kişi olduğunu bulalım.

Örnek: Bir depo, tam dolu bir kova ile su taşınarak 25 seferde doldurulabiliyor. Kovanın hacmi 8 lt fazla olsaydı depo tam dolu bu kova ile su taşınarak 20 seferde doldurulacaktı. Buna göre, deponun kaç litre su ile dolduğunu bulalım.

Örnek: Bir parkta bir kısmı 4 kişilik, diğerleri 7 kişilik olan toplam 21 tane bank vardır. Banklardaki oturma yerlerinin tamamı 108 kişilik olduğuna göre, 4 kişilik bank sayısını bulalım.

Örnek: Ahmet, Taha'ya 60 lira verirse Taha'nın parası Ahmet'in parasının 3 katı oluyor. Taha Ahmete 80 lira verirse Ahmet'in parası Taha'nın parasının 2 katı oluyor. Buna göre, Ahmet'in parasının kaç lira olduğunu bulalım. Çözüm: Ahmet Taha'ya 60 lira verdiğinde Taha'nın parası Ahmet'in parasının 3 katı olacağından Ahmet'in parasını x + 60 lira ve Taha'nın parasını 3x 60 lira olarak seçelim. Taha Ahmet'e 80 lira verirse Ahmet'in parası Taha'nın parasının 2 katı oluyorsa, devamını çözebilirsiniz.

Örnek: Tam yüklü olduğunda 15 ton gelen kamyonun yükü, yüksüz ağırlığının 4 katıdır. Buna göre, kamyon yükünün yarısını boşaltırsa ağırlığının kaç ton geleceğini bulalım.

Örnek: Melike, Feyza ve Berra Hanım bir binada üç daire sahibidir. Bir ayda; 14m3 su tüketen Melike Hanım'a 60 'b, 11 m3 su tüketen Feyza Hanım'a ise 545 su faturası gelmiştir Suyun m3 fiyatı ilk 10 m3 e kadar m3 ü sabit bir fiyat, 10m3 ten sonraki her m3 için ise başka bir sabit fiyat olduğuna göre, bir ayda 8 m3 su tüketen Berra Hanım'a kaç lira su faturası geldiğini bulalım.

Örnek: Bir kırtasiyeden 3 defter ve 2 kalem fiyatına 1 defter ve 5 kalem alınabiliyor. Bu kırtasiyede 1 kalem fiyatına 2 silgi alınabildiğine göre, 2 deftere verilen parayla kaç tane silgi alınabileceğini bulalım.

Örnek: Bir sınıftaki öğrenciler, sıralara ikişerli otururlarsa 5 öğrenci ayakta kalıyor. Bu öğrenciler sıralara üçerli otururlarsa 4 sıra boş kaldığına göre, sınıftaki öğrenci sayısını bulalım.

Örnek: 400 bin nüfuslu bir A ilçesinde her yıl nüfus 8200 kişi azalmakta, 160 bin nüfuslu bir B ilçesinde ise nüfus her yıl 6800 kişi artmaktadır. Buna göre, en az kaçıncı yıldan sonra B ilçesinin nüfusunun A ilçesinin nüfusunu geçeceğini bulalım.

Örnek: Dört yanlışın bir doğruyu götürdüğü bir test sınavında yapılan her bir net için 4 puan verilmektedir. 50 sorunun sorulduğu bu sınavda 3 soruyu boş bırakan Egemen 158 puan almıştır. Buna göre, Egemen'in kaç soruyu doğru cevapladığını bulalım.

Örnek: Kaan'a yeni aldığı GSM hattı için operatörü iki farklı tarife sunmuştur. Birinci tarife aylık 1790 karşılığında her yöne sınırsız konuşma içermektedir. İkinci tarifede ise aylık sabit ücret 25 ve her yöne dakikası 50,2 dir. İki tarifede de internet kullanımı ve SMS ücretsiz olduğuna göre, aylık kaç dakikaya kadar ikinci tarifenin daha hesaplı olduğunu bulalım.


Liselere Giriş Sınavı (LGS)
6 Haziran 2021 Pazar

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
19 Haziran 2021 Cumartesi

Alan Yeterlilik Sınavı (AYT)
20 Haziran 2021 Pazar