Alt Kümenin Tanımı, Özellikleri ve Alt Küme Sayısı

Alt Kümenin Tanımı, Özellikleri ve Alt Küme Sayısı

Kategoriler: 9. Sınıf Matematik, Kümeler, Matematik

A ve B iki küme olsun. A kümesinin tüm elemanları aynı zamanda B kümesinin de elemanı ise o zaman A kümesi B kümesinin alt kümesidir denir ve A⊂B şeklinde gösterilir. Bir kümenin kendisinden başka tüm alt kümelerine öz alt küme denir. n elemanlı bir kümenin tüm alt kümelerinin sayısı 2n  formülü ile bulunur. Öz alt küme sayısı ise alt küme sayısının 1 eksiğidir yani 2– 1 formülü ile hesaplanır. Örneğin, A kümesi A = {a, b, c, d, e} elemanlarından oluşan 5 elemanlı bir küme ise A kümesinin alt küme sayısı 2 üzeri 5′ den 32, özalt küme sayısı ise 1 eksiği yani 31’dir.Alt küme çözümlü örnekler

Alt Küme Konu Anlatımı İsabet Akademi

Şenol Hoca Alt Kümeler konu anlatımı videosu

Hocalara Geldik – Alt küme konu anlatımı videosu

Halil Ibrahim Tasova – Alt küme konu anlatımı videosuAlt kümelerin özellikleri: Her küme kendisinin de alt kümesidir. Boş küme tüm kümelerin alt kümesidir. A kümesi ve B kümesi birbirinin alt kümeleri ise bu iki küme eşit kümelerdir.
B kümesinin A kümesinin alt kümesi olduğunu gösterip venn şeması ile gösterelim. B kümesinin her elemanı aynı zamanda A kümesinin de elemanı olduğu için B kümesi A kümesinin alt kümesidir.

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
13 Haziran 2020 Cumartesi