Rüzgarın Yönünü Etkileyen Faktörler


Kategoriler: Basınç ve Rüzgarlar, Coğrafya

Rüzgarın yönünü; basınç merkezlerinin konumu, yer şekilleri ve Dünya’nın günlük hareketi belirler.  • Rüzgarların yönü üzerinde etkili olan en önemli faktör, basınç merkezlerinin konumudur. Basınç merkezlerinin konumu, kara ve denizlerin günlük veya mevsimlik ısınma farkına veya başka bir nedene bağlı olarak değiştiğinden rüzgarın da yönü değişir. Onun için rüzgarın yönünü belirleyen temel faktör, basınç merkezlerinin yeridir.
  • Rüzgarın esiş yönüyle yer şekillerinin uzanış doğrultusu genellikle paraleldir. Rüzgarın esiş yönü üzerinde sıradağların, vadilerin ve boğazların uzanışı belirleyici bir rol oynar. Bu tür yer şekillerine çarpan rüzgar yön değiştirerek, yer şekillerinin uzanışına uyum sağlar. Örneğin Kıyı Ege’de rüzgar, yer şekillerinin uzanış doğrultusuna uyarak genellikle doğu batı yönünde eser. İstanbul’da ise boğazın uzanış doğrultusuna bağlı olarak, kuzeydoğu güneybatı yönünde eser.
  • Dünya’nın kendi ekseni etrafında dönmesi sonucunda rüzgarlar, basınç merkezleri arasındaki en kısa yolu izleyemezler. Kuzey Yarım Küre’de hareket yönünün sağına, Güney Yarım Küre’de ise soluna doğru sapma gösterir.

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
22 Haziran 2019 Cumartesi