Tork (Kuvvetin Momenti)

Tork (Kuvvetin Momenti)

Tork; kuvvetlerin cisimleri bir nokta ya da eksen etrafında döndürme-
si olayıdır ve vektörel bir niceliktir.Torkun yönü: Sağ el kuralı uygulanarak bulunur.F: Baş parmak yönü
d: Dön parmak yönü
τ: Avuç içinin baktığı yön

Dört parmağımızı d doğrultusunda O (dönme) noktasına doğru yatırın, baş parmağınızı F(kuvvet) yönüne çevirdiğinizde avuç içiniz sayfa düzleminde size doğru bakacaktır. İşte bu avuç içinin yönü τ (torkun) yönüdür. Bu örneğimizde sayfa düzleminden dışa yönlüdür.F kuvvetleri, çubukları K noktası etrafında döndüremez. Kuvvetlerin kendisi ya da uzantıları dönme noktasından geçiyorsa, çubuklarda dönme olayı gerçekleşmez.

Not: Aşağıda tork ve toplam tork ile ilgili çözümlü örnekleri bulabilirsiniz. Konunun devamı için ise aşağıdaki linke tıklayınız.

Sonraki konumuz Katı Cisimlerin Dengesi konusuna gitmek için tıklayın.Toplam Tork

Toplam torkta, kuvvetlerin döndürme yönleri çok önemlidir. Çubuk sabit O noktası etrafında döndürülmek isteniyorsa, kuvvetlerin döndürme yönleri şekildeki gibi olur. Bu bakımdan toplam tork,

Yani çubuk (-) yönde hızlanarak dönüş hareketi yapar.

Altın Kural: Torkların eşitliği durumunda, kuvvetin dönme noktasına olan dik uzaklığı küçük ise kendisi büyük olmalı ki aynı torku oluştursun. 

 

Örnek: Çubuk şekildeki konumda iken, F kuvvetinin dönme noktası 0 ya göre torku kaç N.m dir? Çözüm: Kuvvetin kendisinin ya da uzantısının dönme noktasına olan dik uzakIığı dikkate alınır. Bu bakımdan; Örnek: Eşit kare bölmelerden oluşmuş şekildeki levhaya uygulanan F1, F2 ve F3 kuvvetlerinin O noktasına göre torkları eşit olduğuna göre, bu kuvvetlerin büyüklükleri arasındaki ilişki nedir? Çözüm: Dönme noktasına dik uzaklığı yakın olan kuvvet büyük olmalı ki aynı torku (momenti) oluşturabilsin. Birim uzaklıkları d kabul ettiğimizde;
Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
30 Haziran 2018 Cumartesi