Birinci Dereceden Bir Bilinmeyenli Eşitsizlikler

Birinci Dereceden Bir Bilinmeyenli Eşitsizlikler

Kategoriler: 9. Sınıf Matematik, Birinci Dereceden Denklemler ve Eşitsizlikler, Denklem ve Eşitsizlikler, Matematik

Not: Sayfanın en altında birinci dereceden eşitsizlikler konusu ile ilgili diğer öğretmenler tarafından hazırlanmış videoları bulabilirsiniz.Birinci Dereceden bir bilinmeyenli basit eşitsizlikler konusu 9. sınıf matematik müfredatında gerçek sayılar ve denklemler ünitesi içerisinde yer almaktadır. Bu yazımızda Birinci Dereceden bir bilinmeyenli eşitsizlikler konu anlatımı ve soru çözümleri videoları ile ders notlarını bulabilirsiniz. Konu içerisinde farklı öğretmenlere ait ders videoları paylaşılmıştır. Aynı konuyu farklı öğretmenlerden dinleyerek konuyu daha iyi pekiştirebilirsiniz.

Eşitsizlik Nedir?

Bir niceliğin diğer bir nicelikten büyük veya küçük olma durumunu belirten ifadelere ise eşitsizlik denir. Eşitsizliklerin ifade edilmesinde >, ≥, <, ≤ sembolleri kullanılır.

ax + b > 0 , ax + b ≥ 0 , ax + b < 0 , ax + b ≤ 0 şeklinde ifade edilebilen eşitsizliklere birinci dereceden bir bilinmeyenli eşitsizlikler denir. 2x – 3 > 5 , x – 2 < 0 , 25 – a ≤ 3a ifadeleri birinci dereceden bir bilinmeyenli eşitsizliklere birer örnektir. Denklemler ve eşitsizlikler, gerçek hayat durumlarının matematiksel olarak ifade edilmesinde ve incelenmesinde kullanılır.Bir denklemde/eşitsizlikte değişkenin bazı değerleri eşitliği/eşitsizliği sağlayabilirken bazıları sağlamayabilir. Denklemi/eşitsizliği sağlayan sayıların kümesine o denklemin/eşitsizliğin çözüm kümesi denir.

Eşitsizliğin özellikleri

Eşitsizliğin özellikleri çözümlü örnekler

Gerçek Sayılarda Aralık Kavramı

1. Açık Aralık2. Açık Aralık

3. Yarı açık aralıkAralık Kavramı Çözümlü Örnekler

Birinci dereceden eşitsizlikler konu anlatımı Şenol Hoca Videosu

Birinci dereceden eşitsizlikler konu anlatımı Hocalara Geldik Video

Birinci dereceden eşitsizlikler Soru Çözümleri Hocalara Geldik Video

Birinci dereceden eşitsizlikler konu anlatımı 1. Bölüm Benim Hocam Yayıncılık İlyas Güneş VideoBirinci dereceden eşitsizlikler konu anlatımı 2. Bölüm Benim Hocam Yayıncılık İlyas Güneş Video

Birinci dereceden eşitsizlikler konu anlatımı Video Rehber Matematik

Aralık Kavramı ve Eşitsizliğin Özellikleri Konu Anlatımı ve Soru Çözümleri 1. bölüm İsabet Akademi

Aralık Kavramı ve Eşitsizliğin Özellikleri Konu Anlatımı ve Soru Çözümleri 2. bölüm İsabet Akademi

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
22 Haziran 2019 Cumartesi