Yüzey Gerilimini Etkileyen Faktörler

Yüzey Gerilimini Etkileyen Faktörler

Kategoriler: 9. sınıf Fizik, Adezyon ve Kohezyon, Fizik
  • Sıvının cinsi. Yüzey gerilim katsayısı sıvılar için ayırt edici özelliktir.
  • Sıcaklık. Sıcaklık arttıkça yüzey gerilimi azalır.
  • Sıvıya katılan katkı maddeleri. Deterjan ve sabun suyun yüzey gerilimini azaltır. Suda çözünen tuz, suyun yüzey gerilimini artırır.

Yüzey gerilim katsayısı sıvılar için ayırt edici özelliktir. Sıcaklığı değişen sıvıların yüzey gerilim katsayısı değişir. Sıcaklık ile yüzey gerilim katsayısı ters orantılıdır.

  • Çamaşırlar deterjan katılmış ve sıcaklığı artırılmış suyla yıkanır. Suya deterjan katılan ve sıcaklığı artırılan suyun yüzey gerilim katsayısı iyice azalır. Bu da suyun kirler arasına daha kolay girerek onların çözülmesini sağlar.

  • Tabaktaki suya karabiber serpilip, tabağın ortasına deterjanlı parmağımızla dokunduğumuzda karabiberler tabağın kenarlarına doğru kaçışır. Deterjan, suyun yüzey gerilimini azaltmış ve adezyon kuvvetinin etkisiyle tabağın kenarlarına hareket eden su molekülleri karabiberleri de kenarlara taşımıştır.] }

Maddelerin atomik özellikleri ve bağ yapıları birbirinden farklı olduğu için her maddenin yüzey gerilimi farklıdır. Bu nedenle yüzey gerilimi ayırt edici bir özelliktir ve her sıvının kendine ait bir yüzey gerilimi katsayısı vardır. Yüzey gerilimine etki eden faktörler aşağıdaki gibidir.
I. Maddenin cinsine bağlı olan yüzey gerilimine etki eden faktörlerden biri sıcaklıktır. Yüzey gerilimi sıcaklıkla ters orantılıdır. Sıcaklığı artan bir maddenin yüzey gerilimi azalır. Madde soğudukça yüzey gerilimi artar. Sıcak çorba, puding veya sütün soğuma sürecinde yüzey gerilimi artacağından yüzeyde kohezyon kuvvetinin de etkisiyle yağ molekülleri kaymak gibi bir tabaka oluşturur.
III. Yüzey gerilimi düşürülmek istenen sıvıya bu sıvıda çözünmeyen farklı bir sıvı eklendiğinde yüzey gerilimi azalır. Sıvı yüzeyindeki moleküllerin diğer sıvı molekülleriyle yaptığı etkileşimden dolayı yüzey gerilimi düşer. Eklenen sıvı, diğer sıvı ile tamamen karışabiliyorsa aralarında yüzey gerilimi yoktur.


Liselere Giriş Sınavı (LGS)
5 Haziran 2022 Pazar

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
18 Haziran 2022 Cumartesi

Alan Yeterlilik Sınavı (AYT)
19 Haziran 2022 Pazar