Tarihte Yüzyıl Kavramı 9.Sınıf Tarih


Kategoriler: 9. Sınıf Tarih, Tarih, Tarih ve Zaman, Zamanın Taksimi

Zaman

Soyut bir kavram olan zaman, varlığı ve akışı akılla değil, sezgi ile algılanabilen ve başlangıcı olmayan bir sonsuzluktur.

Ezelden beri aşina olduğumuz güneşin doğması ve batması yani gündüz – gece olayının zaman kavramını ortaya çıkaran ilk şey olduğunu söyleyebiliriz. Toplumlar geliştikçe o an yaşadıkları zamanı, daha önce yaptıklarını ya da daha sonra yapacaklarını zaman kavramı altında tanımlama ihtiyacı ve gereği duymuş, böylece insanoğlu binlerce yıl öncesinde zamanı ölçmenin yollarını bulmuştur.

6 bin yıldan fazladır Dünya’nın kendi ekseni etrafında ve Güneş etrafındaki dönüşünü zamanı ölçmede başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.

Dünya’nın kendi ekseni etrafında dönüşünün süresini 24’e bölerek saatleri hesaplayabiliyoruz. Yine Dünya’nın Güneş’in etrafında dönüşünde geçen süreyi ise aylara ve günlere bölüyoruz.

Günlerin, saatlerin, dakikaların, saniyelerin kısacası zamanın ilerleyişini Dünya’nın hareketini gözlemleyerek anlaşılabilir.

İnsanoğlu, zamanı anlamlandırmak ve geçmişini bir düzene sokmak için asır, çağ, devir gibi terimlere başvurmuştur.

Yazı sayesinde tarihin kaydını tutmaya başlayan insanoğlu, yazıdan önceki zamanlar tarih öncesi, sonraki zamanları ise tarihi dönemler olarak adlandırmıştır.

Tarihi olayların daha rahat incelenmesi, araştırılması ve öğrenilmesi için tarihçiler tarihi belirli dönemlere (çağlara) ayırmıştır.

Avrupalı tarihçiler tarihi dönemlendirirken dünyanın diğer bölgelerini dışarıda bırakarak sadece Avrupa tarihi ile ilgili olayları tercih etmişlerdir.] }


Liselere Giriş Sınavı (LGS)
5 Haziran 2022 Pazar

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
18 Haziran 2022 Cumartesi

Alan Yeterlilik Sınavı (AYT)
19 Haziran 2022 Pazar