Dimitri Mendeleyev ve Lothar Meyer Periyodik Sistem


Kategoriler: 9. Sınıf Kimya, Atom ve Periyodik Sistem, Kimya, Periyodik Sistem 9. Sınıf

Periyodik Sistem (Dimitri Mendeleyev ve Lothar Meyer)

1869 yılında Rus kimyacı Dimitri Mendeleyev ve 1870 yılında Alman kimyacı Lothar Meyer yaptıkları çalışmaların sonuçlarını bilim dünyası ile paylaştılar.

Her iki bilim insanının yaptığı çalışmada da elementler atom ağırlıklarına ve benzer özelliklerine göre sınıflandırılmıştır. Meyer 28 elementi karşılaştırarak bir tablo oluştururken, Mendeleyev 63 elementi içeren bir tablo oluşturmuştur.

Mendeleyev daha fazla elementi daha iyi açıkladığı için Meyer’in çalışması gölgede kalmış ve Mendeleyev’in oluşturduğu periyodik sistem tablosu günümüzdeki tablonun ilk örneği olarak kimya literatüründe yerini almıştır.

Mendeleyevin Tablosu

  • Elementleri artan atom ağırlıklarına göre yatay ve dikey olarak sıraladı. 63 elementten oluşan periyodik tablosunda 12 yatay sıra ve 8 dikey sütun (grup) kullanmıştır.
  • Aynı dikey sütunda bulunan elementlerin fiziksel ve kimyasal özelliklerinin birbirlerine benzediğini bulmuştur.
  • Mendeleyev kimyaya periyot ve grup kavramlarını kazandırmıştır.
  • Özelliklerini tahmin ettiği keşfedilmemiş bazı elementler için uygun yerleri tabloda boş bırakmıştır.
  • Yerini boş bıraktığı galyum, germanyum, skandiyum, fransiyum ve astatin gibi elementler daha sonra keşfedilerek Mendeleyev’in düşüncelerinin doğruluğu ispatlanmıştır.

Mendeleyev hiç bir yeni element keşfedememiş olmasına rağmen, bilim dünyasına yaptığı hizmetten dolayı, 1955 yılında G. T. Seaborg başkanlığındaki Amerikalı bilim adamları tarafından sentezlenen 101 atom numaralı elemente, onun onuruna “Mendelevyum” adı verilmiştir.] }


Liselere Giriş Sınavı (LGS)
5 Haziran 2022 Pazar

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
18 Haziran 2022 Cumartesi

Alan Yeterlilik Sınavı (AYT)
19 Haziran 2022 Pazar