Sinir Sistemi 6. Sınıf

Sinir Sistemi 6. Sınıf

Kategoriler: Fen Bilimleri

Vücudumuzda meydana gelen pek çok durum sinir sisteminin kontrolü altındadır. Örneğin korktuğumuzda heyecanlanmamız, yazı yazmamız, bir bebeğin annesini emmek istemesi, elimize sivri bir cisim battığında geri çekme isteğimizi ve daha pek çok durum sinir sistemi sayesinde gerçekleşir.Sinir sisteminin temel görevi vücuda dışardan gelen uyarıların değerlendirilerek bu uyarılara cevap verilmesini sağlamaktır. Dışardan gelen uyarılara vücut tarafından verilen cevaba “tepki” denir.

? Peki vücudumuz her uyarana tepki verir mi?

Cevabımız hayır olmalıdır. Çünkü vücudun bir uyarana tepki verebilmesi için uyartının belirli bir seviyede olması gereklidir. Bu seviyeye “eşik değeri” denir. Bir örnekle pekiştirelim.

Diz kapağına çekiçle vurularak tepkisi ölçülmek istenen bir insan çekiç yavaşça dokundurulduğunda bacağını hareket ettirmekte, fakat şiddetli vurulduğunda yukarı doğru hareket ettirmektedir.Eşik değerinin altında kalan uyartılara vücut tepki vermez.

Sinir sistemini oluşturan hücreler pek çok bilim insanı tarafından araştırılmış ve özel bir isim ile nitelendirilmişlerdir.

Sinir sistemini oluşturan bu hücrelere “nöron” (sinir hücresi) adı verilir.

  • Vücudumuzdaki yenilenme özelliğine sahip olmayan tek hücre sınıfı nöronlardır.

İnsan vücudunun her noktasında yer alan bu sinir hücreleri ilgili organlara iletim sağlar.İnsan vücudunun her bir noktasına ulaşan sinir sistemi “sinir ağı” olarak nitelendirilmektedir.

Denetleyici ve düzenleyici sistemlerin bölümü olan sinir sistemi 2 kısımdan oluşur.

  1. Merkezi Sinir Sistemi
  2. Çevresel Sinir Sistemi

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
15 Haziran 2019 Cumartesi