Üçlü Kovalent Bağ İçeren Bileşik Molekülleri

  • Her C atomunun dört değerlik elektronu, H in tek değerlik elektronu vardır. Karbon atomu toplam 4 bağ, hidrojen atomu tek bağ yapar.

    C2H2 bileşiğindeki kovalent bağları inceleyelim. C atomları arasında üçlü kovalent bağ oluşabilir. Kalan karbon atomlarının her biri diğer bir elektronu ile de bir H atomuna bağlanır ve C2H2 formülü ile gösterilen bileşik oluşur.

    Böylece C atomları; kendi aralarında üçlü kovalent bağ, H atomları ile de tekli kovalent bağ oluştururlar.
  • Her C atomunun dört değerlik elektronu, N atomunun beş değerlik elektronu, H in tek değerlik elektronu vardır. Karbon atomu toplam 4 bağ, azot atomu toplam 3 bağ ve hidrojen atomu tek bağ yapar.

HCN bileşiğindeki kovalent bağları inceleyelim. C atomları ile N atomları arasında üçlü kovalent bağ oluşabilir. Karbon atomu kalan bir elektronu ile de bir H atomuna bağlanır ve HCN formülü ile gösterilen bileşik oluşur.Böylece C atomları, N atomları ile üçlü kovalent bağ, H atomları ile de tekli kovalent bağ oluşturur.

Not: Lewis yapısında ortaklaşa kullanılan elektron çiftlerine bağlayıcı elektron çifti, bağ oluşumuna katılmayan elektron çiftlerine ise ortaklanmamış elektron çifti denir.BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Çözüm: Her bir F atomunun çevresinde 6 şar tane (3 er çift) bağ yapmamış elektron olduğundan molekülde toplam 6 çift eşleşmemiş elektron vardır. I. öncül yanlıştır. F2 molekülü için verilen Lewis gösteriminde atomlar arasında 2 elektron, yani 1 tane bağlayıcı elektron çifti vardır. ll. öncül yanlıştır. F2 molekülü elektron ortaklaşması sonucu oluştuğundan kovalent bağ meydana gelmiştir. III. öncül yanlıştır. Cevap E