Kuvvet Nedir? Temas Gerektiren ve Gerektirmeyen Kuvvetler

Kuvvet Nedir? Temas Gerektiren ve Gerektirmeyen Kuvvetler

Kategoriler: 9. sınıf Fizik, Fizik, Kuvvet

Kuvvet Nedir?

Bir bebek arabasını resimdeki gibi hareket ettirmek için ona bir itme kuvveti, durdurmak için de çekme kuvveti uygularız. Bir önceki bölümde gördüğümüz hızlanma ya da yavaşlamanın kuvvet etkisi ile gerçekleştiğini günlük yaşamdaki uygulamalardan anlayabiliriz. Ayrıca, yaş ağaç dalının bükülmesi, yayın gerilmesi ve sıkıştırılması, kapı ve pencereyi açıp kapamak kuvvet etkisi ile gerçekleşir. O halde, cisimlerin hareket durumunda veya şeklinde değişiklik yapabilen etkiye kuvvet adı verilir.

  • Kuvvet, vektörel ve türetilmiş bir büyüklüktür.
  • F sembolü ile gösterilir.
  • Kuvvetin büyüklüğü dinamometre ile ölçülür.
  • Kuvvetin SI’da birimi nevvton (N) dur.

kuvvetler genel olarak,
1. temas gerektiren kuvvetler
2. temas gerektirmeyen kuvvetler olarak iki gruba ayrılır.

1. Temas gerektiren kuvvetler

İki cisim arasında fiziksel temas sonucunda oluşan kuvvetler temas gerektiren kuvvetler ya da temas kuvveti olarak adlandırılır. Rüzgârlı havalarda bazı cisimlerin uçuşması, yelkenli yat yarışları sırasında yatların hareket etmesi , uzay mekiğinin arkasında açılan paraşütle yavaşlaması, temas ile oluşan kuvvetIerden kaynaklanmaktadır. Bu tür olaylarda havayı oluşturan tanecikler cisimlere çarparak kuvvet uygular.

2. Temas gerektirmeyen kuvvetler

Birbirleriyle doğrudan temas hâlinde olmayan iki cismin birbirlerine uyguladığı kuvvetlere temas gerektirmeyen kuvvetler denir. Yerküre tarafından bütün maddelere uygulanan yer çekimi kuvveti, mıknatıs etkisi ile oluşan manyetik kuvvet ve elektrik yükleri arasında oluşan elektriksel kuvvet temas gerektirmeyen kuvvetlerdir.
Liselere Giriş Sınavı (LGS)
6 Haziran 2021 Pazar

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
19 Haziran 2021 Cumartesi

Alan Yeterlilik Sınavı (AYT)
20 Haziran 2021 Pazar