Harita Elemanları

Haritanın elemanları şunlardır,  • Başlık
  • Ölçek
  • Coğrafi koordinatlar
  • Yön oku
  • Lejant (Harita işaretleri)

UYARI: Coğrafi koordinatların bulunduğu bir haritada yön okuna gerek yoktur.

A. Yön Oku: Haritada “kuzey” yönünü gösteren semboldür. Coğrafi koordinatların kullanıldığı haritalarda yer almayabilir. Unutulmamalıdır ki gelenekselleşmiş olarak haritanın üst tarafı kuzeyi gösterir. Ancak bu özelliğin kullanılamayacağı kadar büyük ölçekli haritalarda (plan) yön oku vazgeçilmez gerekliliktir.B. Harita İşaretleri (Lejant): Haritada kullanılan sembollerin tanımlandığı kısımdır. Haritanın konusuna göre değişir.

C. Haritanın Adı: Haritanın kapsadığı alan ve konusunu belirler.

D. Ölçek: Küçültme oranıdır. Haritada gösterilen unsurların, haritaya kaç kez küçültülerek aktarıldığını ifade eder.

Haritayı oluşturan Unsurlar: Haritalarda coğrafi özelliklerin dağılışının sağlıklı bir şekilde ifade edilebilmesi için gerekli olan unsurlardır. Bu unsurlar; ölçek, harita başlığı, coğrafi koordinatlar, coğrafi yön ve haritanın amacına uygun olarak hazırlanmış işaretler (Iejant)dir.BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Haritayı oluşturan temel unsurlar; harita başlığı, lejant (açıklamalar), coğrafi koordinatlar, yön oku ve ölçektir (Harita 1.11.). Başlık, haritanın hangi amaçla hazırlandığını gösterir. Lejant (açıklamalar), haritalarda kullanılan işaret ve sembollerin ne ifade ettiğini gösteren tabloya denir. Haritaların kolay anlaşılmasını sağlar. Harita anahtarı da denir. Coğrafi koordinatlar, çizilen haritanın Ekvator ve Greenwich’e göre konumunu gösterir. Yön oku, haritada yönlerin gösterildiği bölümdür. Eğer coğrafi koordinat kullanılmışsa yön oku kullanılmayabilir.