Serbest Düşme Hareketi 11. Sınıf Fizik

Serbest Düşme Hareketi 11. Sınıf Fizik

Kategoriler: 11. Sınıf Fizik, Fizik

Cisimlerin yerçekim ivmesi etkisinde kalarak yaptıkları hareketi inceler. Hava sürtünmesi önemsenmediği zaman cisimlerin ivmesi, yer çekimi ivmesi olarak kabul edilir.

Newton’un hareket yasası, F = m.a dan; m.g = m.a ise a= g olur.

Serbest Düşme

Yere göre belirli bir yükseklik- ten ilk hızsız olarak düşme- ye bırakılan cismin hareketidir. Cisim yer çekimi kuvvetinin etkisinde kalarak hızını her saniyede g kadar artırır. Serbest düşme, g ivmesiyle düzgün hızlanan bir cismin hareketidir. Bu yüzden hareket grafikleri düzgün hızlanan hareketlinin grafiklerinin aynısıdır. Yere doğru olan yönü (-) kabul ederek, yere çarpan cisim için ivme- zaman, hız-zaman ve konum-zaman grafikleri çizilebilir.

Kritik Not: İvme-zaman grafiğinin altında kalan alan hızdaki değişimi, hız-zaman grafiğinin altında kalan alan konumdaki değişimi verir. Bu nedenle cimin hızı her sa- niye düzgün olarak anarken, konumdaki artış parabolik olur.

Taktik: Hızın düzgün değiştiği sabit ivmeli hareketlerde; g = 10 m/s2 alındığında hızımız her saniyede 10 m/s değişime uğrar. Hareket yere doğru olduğunda 10 m/s artış, yerden yukarı doğru olduğunda 10 m/s azalma gözlenir. Alınan yol ise yine her saniyede 5m, 15m, 25m, 35m, 45m, 55m şeklinde artışlar gösterir.

 ] }


Liselere Giriş Sınavı (LGS)
5 Haziran 2022 Pazar

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
18 Haziran 2022 Cumartesi

Alan Yeterlilik Sınavı (AYT)
19 Haziran 2022 Pazar