Alternatif Akım Devrelerinin Gücü


Kategoriler: Fizik

Alternatif akım devresinde, akım ve gerilim değerleri sürekli değiştiğinden, ortalama güç dikkate alınır.

Ortalama güç; P = Ve.Ie.c0sφ ya da Ie2.R ifadesinden bulunur. Güç birimi, watt (W) tır.Mikrofon, gelen sesleri elektrik sinyallerine dönüştürür. Hoparlör ise, elektrik sinyallerini ses sinyallerine dönüştürür. Hoparlörün içindeki bobinden geçen elektrik sinyalleri manyetik alan oluşturur. Sonuç olarak hoparlörün içindeki mıknatıs, bobini çekerek bobin ve bobine bağlı sert kumaştan yapılı koniyi titreştirerek havayı da titreştirir.

AC devresinde bobin ve sığaç seri bağlandığında; yüklenmiş olan sığaçtaki yükler, anahtar kapatılınca + ve – kutuplar arasında titreşim yapar. Sığaç tarafından üretilen enerji, ihmaller göz önüne alındığında sonsuz kabul edilebilir.

Sığaç tümüyle boşalttığında devre akımı maksimum olur. Bu durumda bobin depoladığı enerji ile, azalan akımı destekler ve sığaç ters yüklenir.

Sonuç olarak, devredeki enerji, bobin ve sığaç arasında gidip gelmeye devam eder. Bu devreye seri bir R direnci bağlandığında, titreşim sönümlü hale gelir. Çünkü enerjinin bir kısmı R direncinde ısı olarak açığa çıkar.Bu sönümlü hareket, su içinde salınım hareketi yapan cisim gibidir.

K ve L elektrotları suya batırılıp, AC kaynağına bağlandığında elektrotlarda madde birikimi gerçekleşmez. K ve L elektrotları anot ve katot olarak sürekli değişim gösterirler. Bu durumda alternatif akımla elektroliz olayı gerçekleşmez.

Örneğin, punto makineleri akımın ısı etkisiyle sac levhaları birleştirir. Bu düzeneklerin enerji kaynağı alternatif (AC) kaynaklarıdır. Düşük gerilimle çalışmaları da enerji avantajı sağlar.

Not: Alternatif akım ve gerilim değerleri değiştirilerek çok uzaklara ulaştırılabilindiğinden, doğru akımdan daha kullanışlıdır.

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
20 Haziran 2020 Cumartesi