Manyetik Kuvvet Konu Anlatımı 10.Sınıf Fizik

Manyetik Kuvvet Konu Anlatımı 10.Sınıf Fizik

Kategoriler: 10. Sınıf Fizik, Fizik

Elektrik akımı geçen tel bir manyetik alanın içerisinde ise o tele manyetik alan tarafından bir kuvvet uygulanır. İtme yada çekme şeklinde gerçekleşen bu kuvvete manyetik kuvvet denir. Manyetik kuvvetler temas gerektirmeyen kuvvetlerdendir. Diğer kuvvetler gibi vektörel bir niceliktir.

Şekildeki manyetik alan içerisindeki tel düz olarak dururken, devrenin anahtarı kapatılınca telden bir akım geçmeye başlar. Tel manyetik alan tarafından itilerek şekilde görüldüğü gibi bükülür. Bu deneyden anlaşılacağı gibi manyetik alandaki akım geçen tele manyetik kuvvet etki eder.

Tele etkiyen manyetik kuvvetin büyüklüğü;

  • Telden geçen akımla doğru orantılıdır.
  • Telin uzunluğu ile doğru orantılıdır.
  • Manyetik alanın şiddeti ile doğru orantılıdır.

Üzerinden akım geçen paralel teller birbirine bir kuvvet uygular. Bunun sebebi akım geçen tellerin etrafında manyetik alan oluşturmasıdır. Diğer tel oluşan manyetik alanın içerisinde kalacağından ona bir manyetik kuvvet etki eder. Akım geçen paralel tellerin birbirine uyguladığı kuvvet eşit şiddette ve zıt yöndedir.

Eğer tellerden aynı yönde akım geçiyorsa birbirini çeker, zıt yönde akım geçiyorsa birbirini iter.

Hoparlörlerde, diyaframın içine yerleştirilen telden akım geçtiğinde tele mıknatıs tarafından bir kuvvet uygulanır. Mıknatısın çektiği ve bıraktığı tel zarın titreşimini sağlar. Böylece elektrik enerjisi ses enerjisine çevrilmiş olur.] }


Liselere Giriş Sınavı (LGS)
5 Haziran 2022 Pazar

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
18 Haziran 2022 Cumartesi

Alan Yeterlilik Sınavı (AYT)
19 Haziran 2022 Pazar