Bosna – Hersek’in Bağımsızlık Mücadelesi


Kategoriler: 21. Yüzyıl Eşiğinde Türkiye ve Dünya, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 12. Sınıf, Tarih

Bosna – Hersek Meclisi 15 Ekim 1991’de bağımsızlık kararı aldı. Bunun üzerine Bosnalı Sırplar da Bosna Sırp Cumhuriyeti’ni ilan ettiler. Avrupa Topluluğu 6 Nisan 1992’de Bosna – Hersek’in bağımsızlığını tanıdı. Sırbistan tarafından desteklenen Bosnalı Sırp milisler Boşnaklara karşı acımasız bir savaş ve katliam başlatarak Bosna- Hersek’in üçte ikisini ele geçirdiler. Temmuz 1992’de de Bosnalı Hırvatlar Hersek – Bosna Cumhuriyeti’ni kurdular, ancak bir yıl sonra Hırvatlarla Boşnaklar arasında da savaş çıktı.BM Güvenlik Konseyi 1993 yılında Saraybosna, Gorajde, Srebrenitza, Tuzla, Zepa ve Bihac’ı güvenli bölge ilan etti. Sırpların 1995’te Srebrenitsa’yı işgal ederek çok sayıda sivili katletmesi dünya kamuoyunda büyük tepki ile karşılandı. NATO Hava Kuvvetleri Sırp hedeflerine yönelik harekat başlatınca Sırplar ateşkes istediler.

Bosna Savaşı, Slobodan Miloseviç (Yugoslavya Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı), Franyo Tucman (Hırvatistan Cumhurbaşkanı) ve Aliya İzzetbegoviç (Bosna – Hersek Cumhurbaşkanı) arasında imzalanan Dayton Antlaşması (14 Aralık 1995) ile sona erdi.

Bilgi: Bosna – Hersek Devleti’nin yapısı Dayton Antlaşması ile belirlenmiştir. Buna göre Bosna – Hersek; Bosna ve Hersek Federasyonu (Boşnaklar ve Hırvatların kontrolü altında) ile Sırp Cumhuriyeti (Sırpların kontrolü altında) isimlerini taşıyan iki ayrı devletçikten (entiteden) ve küçük bir özerk bölgeden (Brcko) oluşmuştur. Bu devletçikler 1400 km uzunluğunda, hukuki nitelik taşımayan bir sınır ile birbirlerinden ayrılmışlardır. Bu sınırın denetimi Uluslararası Güç (IFOR) tarafından sağlanmaktadır.

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
15 Haziran 2019 Cumartesi