Yatay Atış Hareketi 11. Sınıf Fizik


Kategoriler: 11. Sınıf Fizik, Fizik

Yerden belirli bir yükseklikten v0 ilk hızıyla yatay atılan cismin hareketidir. Cisim yalnızca yer çekimi kuvvetinin etkisinde kaldığı için, yataydaki v0 hızı değişmezken, düşeyde hız kazanır. Cismin düşey hızı her saniye 10 m/s kadar artar. (g = 10 m/s2)

Grafikler aşağıdaki gibi olur.

Not: Cisim yatayda sabit hızlı (düzgün doğrusal) hareket, düşeyde serbest düşme hareketi (düzgün hızlanan hareket) yapar.] }

O noktasından yatay olarak atılan cisim, atıldıktan t süre sonra P noktasından geçip, 2t süre sonra R noktasına çarpıyor. Yatay atılan cisimler, yatay yolları v0 hızıyla alır. Yani eşit zamanda eşit yol alınır. Yerden 45 m yükseklikten v0 = 40 m/s hızla yatay atılan cisim yere hızıyla çarpıyor. Buna göre, yatayda alınan yol x, yere çarpma hızı v ve cismin 2 s de yatayda aldığı X0 yolu hakkında ne söylenebilir?
Süıtünmelerin önemsenmediği bir ortamda, K noktasından yatay v0 hızı ile atılan cisim hz yüksekliğindeki L noktasına tam esnek çarpma yaparak M noktasına düşüyor.
Yatay hız sabit olduğundan cisim eşit zamanda eşit yol alır. 3x yolunu St de alıyorsa, L den M ye yatayda x yolunu alarak t süre harcar. Fakat cismin L de bir de düşey hızı var unutmayalım.
Durgun havada, bir kulenin tepesindeki M noktasından yatay v0 hızıyla fırlatılan cisim şekildeki N ve P noktalarından geçerek R noktasında yere çarpıyor.
Cisim atıldıktan 1 s sonra N noktasından geçtiğine göre,
I. Cisim atıldıktan 2 s sonra P noktasından geçer.
II. Cismin hareket süresi 9 saniyedir.
III. Cismin ivmesi zamanla artmaktadır. yargılarından hangileri doğrudur?
Yatay atış hareketinde yatay hız sabit olduğundan cisim yatayda eşit zaman aralıklarında eşit yollar alır. Cisim 1 s sonra N noktasından geçtiğine göre, 3s sonra R noktasındadır. Çünkü N noktası O dan 1 birim, R noktası ise 3 birim yatay uzaklıktadır. Cisim düşeyde serbest düşme hareketi yapar. Her saniye düştüğü yükseklik h, 3h, 5h, 7h şeklinde değişir. Bunun için 2s sonra P noktasında olur. İvme, yer çekimi ivmesi olup sabittir.


Liselere Giriş Sınavı (LGS)
5 Haziran 2022 Pazar

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
18 Haziran 2022 Cumartesi

Alan Yeterlilik Sınavı (AYT)
19 Haziran 2022 Pazar