Kategoriler: 10. Sınıf Fizik, Dalgalar, Fizik

Bir etki ile yüzeydeki su moleküllerin titreştirilmesi ve bu titreşim hareketinin yüzey boyunca molekülden moleküle aktarılması ile su dalgaları oluşur. Dalga kaynağının şekline göre su dalgaları dairesel ya da doğrusal olabilir.

  • Dalga kaynağı noktasal ise dairesel su dalgaları oluşur. Suya atılan bir taş ya da yağmur damlaları dairesel su dalgaları oluşturur.
  • Dairesel su dalgaları genişleyen daireler şeklindedir.
  • Birbirine paralel su dalgalarına doğrusal su dalgaları denir.

  • Su dalgaları yüzey dalgası olarak bilinir. Derinlere inildikçe su dalgalarının etkisi azalır.
  • Su dalgalarının incelenmesi için dalga leğeni adı verilen bir araç kullanılır.
  • Su dalgalarının ilerleme doğrultusu her zaman dalga tepesine diktir.
  • Su dalgaları mekanik dalgalardır.

Bilgi: Su dalgalarının iletiminde su tanecikleri dalga ile birlikte ilerlemez, dairesel titreşim hareketi yapar. Bu nedenle su dalgaları hem enine hem boyuna dalgadır.

Dalga Leğeni

Su Dalgasının Genel Kavramları

Su Dalgasının Yansıması

Su Dalgasının Hızı

Stroboskop

Farklı Ortama Geçen Su Dalgalarının Hızı

Su Dalgalarının Farklı Ortama Geçişi (Kırılma)Su dalgaları, camdan yapılmış bir kap olan dalga leğenlerinde incelenir. Dalga leğeninde oluşturulmuş su dalgaları yandan bakılarak gözlemlenebilir.

Şekil I deki dalga leğeninde üretilen doğrusal dalgaların yandan görünümü verilmiştir. Aynı dalga leğeninde üstten bakıldığında dalga tepeleri Şekil II deki gibi düz bir çizgi gibi görülür. Art arda gelen iki dalga tepesi arası uzaklık bir dalga boyuna eşittir. Doğrusal dalgalar düz bir cetvelin suya batırılıp çıkarılmasıyla elde edilebilir.

Şekil III teki dalga leğeninde noktasal bir kaynağı ya da parmak ucumuzu K noktasına eşit zaman aralıklarında batırıp çıkardığımızda dairesel dalgalar meydana gelir. Dairesel dalgalar merkezden itibaren her doğrultuda eşit hızlarla Şekil IV deki gibi yayılır.

Derinliği sabit dalga leğenlerinde elde edilen dairesel ve doğrusal su dalgaları herhangi bir engele ulaştığında engelden geri dönerler. Bu olaya yansıma denir.

Su dalgalarında Yansıma konusuna gitmek için tıklayın.


Liselere Giriş Sınavı (LGS)
6 Haziran 2021 Pazar

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
19 Haziran 2021 Cumartesi

Alan Yeterlilik Sınavı (AYT)
20 Haziran 2021 Pazar