Kategoriler: 9. Sınıf Biyoloji, Biyoloji

Hücre zarının yapısında bulunur. Cinsiyet hormonları (erkek ve dişi eşey hormonları) steroit yapılıdır. D vitamini de steroit yapılı bir moleküldür.

Kolesterol, hayvan hücrelerinde bulunan bir steroit çeşididir. Beyin, sinirler, kalp, kas, bağırsaklar ve karaciğer olmak üzere tüm vücutta bulunur. Hücre zarının geçirgenliğini artırır ve dayanıklılık sağlar. Sinir hücrelerinde yalıtım görevi yapar.

Kolesterolün damar duvarında birikmesi sonucu damarda daralma, tıkanma oluşabilir. Kalbi besleyen damarlarda kolesterol birikirse göğüs ağrısı, kalp krizi, kalp yetmezliği oluşabilir.

Trans yağlar sentetik olarak yapılır. Bu tip yağlar, sıvı bitkisel yağları katı yağ yapabilmek için onlara hidrojen eklenme işlemi olan endüstriyel bir süreçte meydana getirilir. Sıvı yağların kızartma işlemlerinde defalarca kullanılmasıyla da normal yağlar trans yağa dönüşebilir.

Trans yağlar insan sağlığı için uygun değildir. Trans yağ tüketmek kötü kolesterol (LDL) seviyesini artırır. İyi olan kolesterol (HDL) seviyesini azaltır. Bu durumlarda kalp damar hastalıklarının oranı artar.] }


Liselere Giriş Sınavı (LGS)
5 Haziran 2022 Pazar

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
18 Haziran 2022 Cumartesi

Alan Yeterlilik Sınavı (AYT)
19 Haziran 2022 Pazar