Enerji ve Güç Nedir? 9.Sınıf Fizik


Kategoriler: 9. sınıf Fizik, Fizik, İş, Güç, Enerji, Verim

Enerji: Enerji iş yapabilme yeteneğidir. Hareket eden bir otobüs, yükselmekte olan bir uçak, dönen bir
rüzgar tribünü, sıkıştırılmış bir yay enerjiye sahiptir. Isı enerjisi kimyasal enerji, güneş enerjisi, nükleer enerji, elektrik enerjisi de bazı enerji türlerine örnek verilebilir.

Güç: Günlük yaşamımızda güçlü kelimesi kuvvetli anlamında kullanılır. Ancak fizikte güçlü, aynı işi daha kısa sürede yapan için kullanılır. Güç birim zamanda yapılan iştir. Yani bir başka deyişle işin yapılma hızıdır. P ile gösterilir.

Güç birimi watt’tır. 1 kilowatt, 1000 watta karşılık gelir. Bu tanıma göre, bir sistem 1 saniyede 1 joule’lük iş yapıyorsa gücü 1 watt’tır. Bir işi yapan iki kişiden biri daha kısa sürede yapıyorsa bu kişinin daha fazla güç harcadığını söyleyebiliriz. Benzer olarak iki kişiden birisi aynı sürede diğerine göre daha fazla iş yapıyorsa bu kişinin de daha fazla güç harcadığı söylenebilir.

İLGİNÇ BİLGİ: Vinç, çıkrık, palanga gibi basit makineler ağır yükleri daha küçük kuvvetler ile taşımamıza yarar. Bu ve diğer basit makinelerde de yapılan işten bir kazanç yoktur. Bir yükü inşaata çıkarırken yer çekimi kuvvetine karşı yapılması gereken iş miktarından daha küçük bir enerji harcayarak 0 işi yapmak mümkün değildir.] }


Liselere Giriş Sınavı (LGS)
5 Haziran 2022 Pazar

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
18 Haziran 2022 Cumartesi

Alan Yeterlilik Sınavı (AYT)
19 Haziran 2022 Pazar