Kategoriler: 11. Sınıf Fizik, Fizik

Bir cisme uygulanan kuvvetlerin, karşılarında gördükleri açıların sinüslerine oranı sabittir. Bu teoreme Lami teoremi denir.

Aşağıda konu ile ilgili çözümlü örneklere yer verilmiştir. Dilerseniz bağlantıya tıklayarak sonraki konuya gidebilirsiniz.

Kütle ve Ağırlık Merkezi konusuna gitmek için tıklayın.] }

Örnek: P ağırlığındaki cisim, esnemeyen iplerle şekildeki gibi dengededir. İplerdeki gerilme kuvvetlerinin büyükleri T1 ve TZ dir. Buna göre, P, T1 ve TZ arasındaki ilişki nedir?
Düzenek dengede olduğuna göre, küçük açı karşısında büyük kuvvet, büyük açı karşısında küçük kuvvet bulunur.
Örnek: Sürtünmelerin önemsenmediği düzenekte, P ağırlığındaki özdeş cisimler, yatay F kuvveti ve ipler yardımıyla şekildeki gibi dengededir. Buna göre, % oranı nedir?
Sürtünmeler önemsenmediğinden aynı doğrultudaki kuvvetler birbirini dengeleyecektir.
Örnek: Sürtünmesiz yatay düzlemde bulunan noktasal K cismine F1, F2, F3 ve F4 kuvvetleri, şekildeki gibi aynı anda etki etmektedir. Buna göre, K cisminin hareket yönü için ne söylenebilir?
Kuvvetleri uç uca ekleyerek bileşke kuvvet bulunur. Parçacık bileşke kuvvet yönünde hareket ederek hızlanır. Kuvvetlerin uç uca eklenmesi sonucu bileşke kuvvet (R) -x yönünde 1 birim oldu. Bu durumda parçacık -x yönünde 1 birimlik kuvvetle hızlanır.


Liselere Giriş Sınavı (LGS)
5 Haziran 2022 Pazar

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
18 Haziran 2022 Cumartesi

Alan Yeterlilik Sınavı (AYT)
19 Haziran 2022 Pazar