Türkçe Eğitiminde Dinleme İzleme Teknikleri

Türkçe Eğitiminde Dinleme İzleme Teknikleri

Kategoriler: Haberler

Türkçe dersi aslında kolay gibi görünse de çoğu öğrenci için baş belası bir derstir. Peki, bu ders nasıl daha kolay anlaşılır. Konu mu çalışmalıyım yoksa konuyu dinleyip soru mu çözeyim, konuyu bire bir hocadan mı dinlemeliyim, internetten mi dinlemeliyim. Nasıl dinlemeliyim gibi sorular sınava çalışan öğrenciler için kafa karıştırıcı sorulardır. Türkçe eğitiminde dinleme izleme teknikleri nelerdir? Bu konu üzerinde duralım.

Aslında bu kişiden kişiye değişen bir konudur. Fakat genel üzerinden konuşmak gerekirse Türkçe genelde dinleyerek öğrenilen bir derstir. Yani Türkçe eğitiminde yazmaktan ziyade dinlemek ve pekiştirmek adına soru çözmek, özellikle kitap okumak ve okurken kitapta yer alan yazın tekniğine, yazıdaki noktalama işaretlerinin, deyimlerin, ata sözlerinin kullanımına dikkat edilerek okumak o dinlemeyi pekiştirmek adına çok önemlidir.

Türkçe eğitiminde dinleme yapılırken çevresel sesler minimuma indirilmeli ve o eğitime maksimum dikkat verilmelidir. Eğitim alırken kafa tamamen dinlenilen konu üzerinde olmalı anlaşılmayan yerler de tekrar edilmeli ve günlük hayatta da dinlenilen yer ile ilgili pratik yapılmalıdır. İyi bir dinleme iyi anlamayı sağlar. Fakat Türkçe eğitiminde dinlemek önemli olduğu kadar o dinlenilen şeyi unutmamak en önemli şeydir. Çünkü Türkçe unutulması en kolay derslerden biridir.

Bu unutmama da bol tekrar yaparak çözülebilir. Anlamadım deyip pes etmek bu durumda yapılacak en büyük hatadır. Pes etmek kolaydır fakat pes edince bir şey kazanılmadığı gibi pes etmeyip üzerine gidilince her durumda böyle olduğu gibi Türkçe eğitiminde de başarı sağlanacaktır.

Sonuç olarak Türkçe eğitiminde dinlemek çok önemli yer tutmaktadır. Fakat unutulmamalıdır ki dinlemekten daha önemli olan şey doğru dinlemek ve dinlediklerini unutmamaktır. Bunun da en akılda kalıcı yolu çok tekrar etmek, zorluğun üstüne gitmek ve çok daha azimli olmaktan geçer.] }


Liselere Giriş Sınavı (LGS)
5 Haziran 2022 Pazar

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
18 Haziran 2022 Cumartesi

Alan Yeterlilik Sınavı (AYT)
19 Haziran 2022 Pazar