Kategoriler: Coğrafya
Sıcak kuşakta, ani basınç farklarından kaynaklanan, daha çok okyanuslar üzerinde oluşan şiddetli rüzgarlardır. Bu rüzgarlardan, okyanus yüzeylerinden kaynaklandığı için yağış ile birlikte gelen ve karalarda yıkıcı etkiler bırakanlarına kasırga denir. Havanın çok güçlü dikey akımlarla yükselmesi sonucu girdaplar oluşturarak meydana gelen rüzgarlara ise hortum (tornado) denir. Tropikal rüzgarlara Asya denizlerinde ve Avustralya’nın Büyük Okyanus kıyılarında tayfun, Hint Okyanusu’nda sayklon, Meksika Körfezi kıyıları ile Antil Adaları’nda hariken, Avustralya’da vili vili adı verilir.] }

Soru: Dağcılık sporuyla uğraşanlar, tırmandıkları güzergahta yükseldikçe daha sık ve derin solumaya başladıklarından, vücutlarının değişen ortama uyum sağlaması için belli yükseltilerde kamplar kurarak dinlenirler. Böyle bir uygulama olmazsa, hayati tehlikeyle karşı karşıya kalırlar.
Bağcılar, öncelikle aşağıdakilerden hangisinin etkisine karşı böyle bir uygulamaya gitmektedir?
A) Kar yağışının görülmesinin
B) Yabani hayvanların
C) Havadaki nemin azalmasının
D) Doğal bitki örtüsünün
E) Hava basıncının azalmasının
Soru: Sürekli rüzgarlar, Kuzey Yarım Küre'de hareket yönünün sağına, Güney Yarım Küre”de ise soluna doğru sapma gösterir. Aşağıdakilerden hangisi, bu durumun başlıca nedenidir?
A) Kıtaların yüz ölçümlerinin farklılık göstermesi
B) Dünya'nın ekseni etrafında dönmesi
C) Dünya'nın Güneş etrafında dönmesi
D) Dünya'nın şeklinin küreye benzer olması
E) Kara ve deniz dağılışının her iki yarım kürede farklılık göstermesi


Liselere Giriş Sınavı (LGS)
5 Haziran 2022 Pazar

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
18 Haziran 2022 Cumartesi

Alan Yeterlilik Sınavı (AYT)
19 Haziran 2022 Pazar