Ohm Kanunu Nedir Konu Anlatımı

Ohm Kanunu Nedir Konu Anlatımı

Kategoriler: Fizik

Şimdi bir dirençten geçen akımın nelere bağlı olduğuna bakalım. Şekil I deki R direncine bir pil bağladığımızda ampermetreden i akımı geçmektedir. Aynı dirence özdeş pillerden iki tane bağladığımızda (Şekil II) aynı R direncinden 2i akımı geçmektedir. Buradan anlaşılacağı üzere “direnç üzerinden geçen akım pille yani voltla doğru orantılıdır.”

Şekil III te R direncine V gerilimine sahip pil bağladığımızda dev- reden i akımı geçmektedir. Direncin yanına özdeş bir direnç daha bağladığımızda ana koldan i/2 akımı geçtiğini görüyoruz. Demek ki akım dirençle ters orantılıdır. Yani direnç artarsa akım azalmaktadır. Yukarıda anlattıklarımıza göre Şekil V teki R direncine V gerilimi bağlandığında devreden i akımı geçmektedir. Bu i akımı pilin gerilimi (V) ile doğru, direnç ile ters orantılıdır.

Bir iletkene uygulanan gerilim anarsa üzerinden geçen akım şiddeti yandaki grafikteki gibi değişir. Grafikte doğrunun eğimi tanα = V / i dir. Bu eğim iletkenin (R) direncini verir. Bu kanuna da ohm kanunu denir.

Dirençlerin Seri ve Paralel Bağlanması konu anlatımı gitmek için tıklayın.
Liselere Giriş Sınavı (LGS)
6 Haziran 2021 Pazar

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
19 Haziran 2021 Cumartesi

Alan Yeterlilik Sınavı (AYT)
20 Haziran 2021 Pazar