Fiziğin Alt Dalları: Elektromanyetizma 9.Sınıf Fizik


Kategoriler: 9. sınıf Fizik, Fizik

Elektrik akımının manyetizma ile olan ilişkisi keşfedildikten sonra elektrik ve manyetizma alanları elektromanyetizma adı altında birleştirilmiştir. Elektromanyetizma, elektrik ve manyetizma alanlarının ilgilendiği bütün konuları kapsar.

Elektrik; elektrik yükleri, elektrik yüklerinin etkileşimleri, yüklerin hareketi ve hareketlerinin sonuçları ile ilgilenir. Elektriğin durgun haldeki yüklerin etkileşimleri ile ilgilenen bölümüne statik elektrik (elektrostatik), hareketli yükler ve etkileri ile ilgilenen bölümüne elektrik adı verilir. Yün kazağı çıkarırken duyulan çıtırtılar, arabadan inerken gerçekleşen elektrik çarpması, elektrik akımı, potansiyel fark kavramı, yıldırım ve şimşek gibi doğa olayları, bazı canlıların doğal savunma mekanizmaları elektriğin çalışma alanına girmektedir.

Manyetizma; mıknatıslar, maddelerin manyetik özellikleri, manyetik alanlar ve bu alanların etkileri ile ilgilenir. Mıknatısların birbirlerine itme ya da çekme kuvveti uygulaması, Dünya’nın manyetik alanına göre pusula iğnesinin sapması, kuşların ve bazı canlıların yerin manyetik alanını kullanarak yön bulması gibi olaylar manyetizma ile açıklanır.

19. yüzyılın başlarında elektik ve manyetizma arasındaki ilişkinin keşfi ile elektro mıknatıslar yapılmış, elektrik motorları ve jeneratörlerin üretilmesi sağlanmıştır. Bu nedenle tüm elektrikli cihazlar, elektrik motorları, elektrikli otomobiller, yapılarında elektromıknatıs bulunduran kapı ziliyle telgraf cihazı, MR (manyetik rezonans) cihazı ve elektrik santralleri elektromanyetizmanın uygulama alanına verilebilecek örneklerdendir. Ayrıca CERN (Sörn-Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi) ve radyoterapi uygulamalarında kullanılan parçacık hızlandırıcılar da elektromanyetizmanın uygulama alanı içerisindedir. Bu alanla ilgili olan meslekler arasında elektrik-elektronik mühendisliği ve öğretmenliği, biyomedikal mühendisliği gibi bölümler yer alır.] }


Liselere Giriş Sınavı (LGS)
5 Haziran 2022 Pazar

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
18 Haziran 2022 Cumartesi

Alan Yeterlilik Sınavı (AYT)
19 Haziran 2022 Pazar