Kategoriler: 11. Sınıf Fizik, Fizik

Not: Eğik atılan cisim yatayda sabit hızlı hareket, düşeyde aşağıdan yukarıya düşey atış hareketi yapar.

Taktik: Tepe noktasından sonra yapılan hareketler yatay atış hareketi olup, düşeyde serbest düşmedir, unutmayınız.

Not: Cismin menzilinin en büyük değeri için α kaç derece olmalıdır dediğimizde;

Menzilin en büyük olması için α nın 45o olması gerekir.

Ayrıca aynı büyüklükteki hızlarla açıları toplamı 90o (birbirinin tümleyeni olan açılarla) atılan cisimlerin menzillerinin aynı olduğunu söyleyebiliriz. (Sürtünmeler önemsenmiyor.)] }

Eğik atış, yatayla alfa açısı yapacak şekilde yerden v sıfır hızıyla atılan cismin hareketidir. v sıfır hızının düşey bileşeni Vy, yer çekimi etkisiyle önce azalıp sıfıra düşer. Daha sonra her saniyede 10 m/s kadar artar. V sıfır yatay bileşeni Vx hareket boyunca sabit kalır.
Cismin menzilinin en büyük değeri için o. kaç derece olmalıdır de-
diğimizde; Menzilin en büyük olması için a nın 45° olması gerekir. Ayrıca aynı büyüklükteki hızlarla açıları toplamı 90° (birbirinin tümleyeni olan açılarla) atılan cisimlerin menzillerinin aynı olduğunu söyleyebiliriz. (Sürtünmeler önemsenmiyor.)
Örnek: Bir top arabasından 100 m/s lik hızla fırlatılan mermi şekildeki yörüngeyi izleyerek K noktasında yere çarpıyor. Buna göre, atıldıktan 7 s sonra merminin K noktasına olan düşey uzaklığı h ve yatay uzaklığı x kaç m dir?
Örnek: K noktasından şekildeki gibi eğik olarak atılan cisim 2 s sonra L noktasından 20 m/s, tepe noktasından 20 m/s hızıyla geçiyor. Cismin maksimum yükseklikteki hızı 20 m/s olduğuna göre, |KN| uzunluğu kaç m dir?
Örnek: Yerden 45 m yükseklikte 300 m/s yatay hızla uçmakta olan uçaktan bir bomba şekildeki gibi 50 m/s hızla karşıdan gelmekte olan tankı vurmak için serbest bırakılıyor. Bombanın tankı vurması için, tankın kaç metre önünden bırakılmalıdır?


Liselere Giriş Sınavı (LGS)
5 Haziran 2022 Pazar

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
18 Haziran 2022 Cumartesi

Alan Yeterlilik Sınavı (AYT)
19 Haziran 2022 Pazar