Refik Erduran – Muhsin Ertuğrul Eserleri Özellikleri AYT


Kategoriler: Türk Dili ve Edebiyatı

REFİK ERDURAN (1928 — 2011)

Toplumu ve kişileri hicveden oyunlarında, toplumda yerleşik ve yaygın biçimde kabul gören değer yargılarını, toplumsal alışkanlıkları mizahi bir dille eleştirmiştir.1933’lerde geçen bir olayın ele alan “Cengiz Han’ın Bisikleti” adlı oyununda birden çok kadınla evlenme geleneğinin eleştirisini yapmıştır.

Atatürk’ün toplumu yeniden yapılandırmada sürat rekorunu anlatan “Metamorfoz” (Başkalaşım) senaryosu 1992 yılında filme çekildi.

1995 yılında Bosna Hersek’e gitmiş ve Sırplara karşı direniş için “Kara Kuğular” adlı birliğe katılmıştır.

Eserleri

Tiyatro: Cengiz Han’ın Bisikleti, Büyük Jüstinyen, Karayar Köprüsü, Uçurtmanın Zinciri, Kahraman, Deli, Korkunçlar, Bir Kilo Namus, Kartal Tekmesi, Direkler Arasında, Turp Suyu, Canavar Cafer, Ayı Masalı…

Roman: Yağmur Duası, Domuz, Dünyayı Kadınlar Kurtaracak…

MUHSİN ERTUĞRUL (1892-1979)

Çağdaş Türk tiyatrosunun kurucularındandır.Yalnız tiyatro sanatçısı değil, tiyatro konusunda uzmanlığı olan bir fikir adamıdır

Victor Hugo’nun “bir okul açan bir hapishane kapatır” düşüncesini daha da ileri götürerek “bir tiyatro açan yüz zindan kapatır” anlayışıyla hareket etmiştir.

Cehennem, Yasin Efendi, Renkli Fener, Söz Söyleme Sanatı, İhtilal, Benden Sonra Tufan Olmasın yazarın eserleri arasındadır.

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
20 Haziran 2020 Cumartesi