Kategoriler: 10. Sınıf Fizik, Fizik

Elektrik, yaşamımızın her alanında kullandığımız en önemli enerji türüdür. Sokak lambaları ve evlerin aydınlatmasında, televizyon ve bilgisayarların çalışmasında, kapı zili ve alarm sistemlerinde kullanılan vazgeçilmez enerji türüdür. Bütün bu saydığımız düzeneklerde elektrik akımı kullanılmaktadır. Bu akım iletken içerisindeki elektronların titreşim hareketiyle sağlanır.

Herhangi bir iletkende elektronlar titreşim hareketi yapar ve yanındaki diğer negatif yüklerle etkileşerek hareket enerjisini aktarır. Böylece elektrik akımı sağlanmış olur. Bu hareketliliğin gerçekleşebilmesi için iletkenin iki ucu arasında yük sayısı farklı olmalıdır.

İki uç arasındaki yük sayısındaki farka potansiyel fark diyoruz. Bu potansiyel farkı şekilde verilen kollarındaki su seviyeleri farklı bileşik kaba benzetebiliriz. Vana açıldığında su seviyesinin yüksek olduğu yerden diğer tarafa su aktığını görürüz. Kollardaki su miktarını potansiyel olarak değerlendirirsek, potansiyelin çok olduğu yerden az olduğu yere doğru elektron akmasına benzer.

Pillerde de iki ucu arasında potansiyel fark vardır. Pilin iki ucu bir iletken telle birleştirilince bir ucundan diğerine negatif yükler geçer. Bir iletkendeki elektronların titreşim hareketine “elektrik akımı” denir. Elektrik akımını taşıyan tellere iletken denir. Elektrik akımının yönü elektronların hareket yönünün tersi kabul edilir. Piller iletkenlerin uçları arasında potansiyel fark oluşturmaya yarar.

Bir iletkende oluşan elektrik akımının büyüklüğüne “akım şiddeti” denir. Buna göre, bir iletkenin bir kesitinden birim zamanda geçen toplam yük miktarına akım şiddeti denir ve i ile gösterilir.

Direnç, Reosta, Ampermetre, Voltmetre Konu Anlatımı gitmek için tıklayın.
Liselere Giriş Sınavı (LGS)
6 Haziran 2021 Pazar

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
19 Haziran 2021 Cumartesi

Alan Yeterlilik Sınavı (AYT)
20 Haziran 2021 Pazar