Uzman Öğretmenlik sorunu

Uzman Öğretmenlik sorunu

Kategoriler: Haberler

5 yıldan beridir uzman öğretmenlik ile ilgili sorunlar bir türlü çözülemedi. 30 haziran 2004 tarihinde TBMM tarafından kabul edilen ve 5204 sayılı yasa ile yürürlüğü giren Başöğretmenlik ve Uzman Öğretmenlik uygulaması bir kez yapılan sınavın ardından Anayasa mahkemesinin kararıyla durdurulmuştu.

Yapılan sınavda 60 puan barajı ve her branşın ayrı bir kontenjanı bulunuyordu. Bu sınavda 60 puan alıp kontenjana takılanlar ile birlikte yüksek lisans ve doktorası bulunanlar durumu mahkemeye taşıyıp kazanmışlardı ve uzman öğretmen olmaya hak kazanmışlardı. Davalar ile uğraşmaktan bıkan MEB 15 haziran 2011 tarihinde yayımladığı bir yazı ile bu durumda bulunan tüm öğretmenlere haklarının verileceğini açıklamıştı.

Ancak Çorum İli, Merkez Cumhuriyet Lisesi’nde görev yapan bir öğretmenin 60 puan alıp kontenjana takılması nedeniyle açtığı davada haksız bulunması bu şekilde uzman öğretmen olanların unvanlarının geri alınmasını gündeme getirdi.

Buradaki sorun şudur: Bir çok öğretmen yagının verdiği karar ile bu hakkı elde etmiştir. İDDK’da görüşülen öğretmenin dışındakiler bu hakkı ya idare mahkemesi kararıyla yada temyiz kararıyla almışlardı. İDDK’nın kararıyla temyizde davayı kaybeden öğretmen ve bundan sonra karar çıkacak öğretmenler bu konunun mağdurları olacaklardır. Bu sebeple kısa süre içerisinde çözüm eşitlik getirecek bir uygulama yapılmalıdır.

Bu konuda yapılabilecek en adil uygulama bu unvanların kaldırılarak, 7 yılını doldurmuş tüm öğretmenlere uzman öğretmenlikten doğan tazminatın ve 15 yılını doldurmuş tüm öğretmenlere de başöğretmenlikten doğan tazminatın verilmesidir.] }


Liselere Giriş Sınavı (LGS)
5 Haziran 2022 Pazar

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
18 Haziran 2022 Cumartesi

Alan Yeterlilik Sınavı (AYT)
19 Haziran 2022 Pazar