Tuzlar veTuz Çeşitleri Özellikleri Kimya Tyt


Kategoriler: Kimya

Tuzlar

Tuzlar, katyon ve anyonların elektrostatik çekimle bir arada bulunduğu iyonik bileşiklerdir. Tuzlarda katyon olarak H+ iyonu ve anyon olarak ise O2- veya OH iyonları bulunmaz. Katyonu H+ olanlar asit, anyonu OH olanlar baz ve anyonu O2- olan bileşikler oksit bileşikleridir.

Tuzlar, oda koşullarında katı halde bulunurlar.

Sulu çözeltileri elektrik akımını iletir.

Bazı Tuzların Özellikleri ve Kullanım Alanları

Tuzlar günlük hayatımızda pek çok alanda kullanılmaktadır. En yaygın tuzların özelliklerini ve kullanım alanlarını inceleyelim.

Sodyum Klorür (NaCI)

Halk arasında yemek tuzu olarak bilinir. Nötr bir tuzdur.

Canlıların beslenmesinde büyük öneme sahiptir. Vücudun elektrolit dengesini sağlar. Kışın yolların buzlanmasını önlemede, kâğıt üretiminde, tekstil endüstrisinde, gıda endüstrisinde tatlandırıcı olarak ve salamura yaparken, NaOH ve hipoklorit elde etmek için kullanılırlar.

Sodyum Sülfat (Na2SO4)

Beyaz renkli, suda iyi çözünen zehirli bir tuzdur.
Na2SO4.10H2O piyasada Glauber (glober) tuzu olarak bilinir.

Cam sanayisinde, tekstil endüstrisinde, deterjan üretiminde,kâğıt üretiminde ve çeşitli kimyasal maddelerin üretiminde kullanılırlar.

Sodyum Karbonat (Na2CO3)

Sodyum karbonata halk arasında soda külü adı da verilir. Na2CO3.10H2O formülüne sahip hidratize sodyum karbonat ise halk arasında çamaşır sodası olarak bilinir. Bazik bir tuzdur. Sabun, deterjan, cam, diş macunu, kağıt üretiminde, ilaç endüstrisinde, hazır gıdalarda pH ayarı için, sert suyun yumuşatılmasında, fotoğrafçılıkta ve elektroliz banyolarında elektrolit olarak kullanılırlar.

Sodyum Bikarbonat (NaHCO3)

Halk arasında kabartma tozu veya yemek sodası olarak bilinir. Çevre açısından zararsız amfoter bir tuzdur.

Yangın söndürücü üretiminde, gıda endüstrisinde hamurun kabartılmasında, antiasit ilaç üretiminde, sert suyun yumuşatılmasında katkı maddesi olarak, deodorant katkı maddesi olarak ve tekstil endüstrisinde kullanılırlar.

Sodyum Nitrit (NaNO2)

Suda bol çözünen sodyum nitritin çözeltisi baziktir. Gıda katkı maddesi olarak, ilaç ve boya sanayisinde kullanılırlar.

Sodyum Benzoat (C6H5COONa)

Suda çözünen bazik bir tuzdur. Bakteri ve mantar üremesini engelleyici özelliğe sahiptir.

Gazlı içecekler ve turşular gibi asitli gıdalarda koruyucu olarak, havai fişek , kozmetik ürünleri ve hayvan yemi üretiminde kullanılırlar.
Liselere Giriş Sınavı (LGS)
6 Haziran 2021 Pazar

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
19 Haziran 2021 Cumartesi

Alan Yeterlilik Sınavı (AYT)
20 Haziran 2021 Pazar