Turan Oflazoğlu – Recep Bilginer Eserleri Özellikleri AYT


Kategoriler: Türk Dili ve Edebiyatı

TURAN OFLAZOĞLU (1932 – …)

Türk edebiyatının usta bir oyun (tiyatro) yazarıdır.Tiyatroları, konusunu köyden alanlar ve Türk tarihinden alanlar olmak üzere ikiye ayrılır.

Özellikle Osmanlı tarihinden bazı trajik olayları ve kişileri şiirsel bir dille işleyen oyunları Ankara Devlet ve İstanbul Şehir tiyatrolarında sahnelenmiş ve büyük ilgi görmüştür.

Eserleri

Tiyatro: Kösem Sultan, Cem Sultan, Deli İbrahim, IV. Murat, Genç Osman, III. Selim-Kılıç ve Ney, Sinan, Bizans Düştü-Fatih, Keziban, Sokrates Savunuyor, Allah’ın Dediği Olur, Elif Ana, Yine Bir Gülnihal, Gardiyan, 7.Mühür, Kanuni Süleyman, Korkut Ata, Yavuz Selim…

RECEP BİLGİNER (1922 – 2005)

Türkiye’nin sosyal sorunlarını toplumcu bir anlayışla yansıtan oyunlar yazmıştır.

Tiyatrolarda toplumsal aksaklıkları ve köy konusunu işlemiş; köylülerin sorunlarını yansıtmış, çoğunlukla Güney Anadolu köylerinde yaşananları anlatmıştır.

İstanbul Şehir Tiyatroları’nda 1964’te sahneye konulan “İsyancılar” büyük ilgiyle karşılanmıştır.“İsyancılar” adlı oyunu filme alındı. “Yunus Emre” ile Yunus Emre İlme Hizmet Vakfı ödülü ve TDK Oyun Ödülü’nü; “Utanç Dünyası” ile İlhan İskender Armağanı’nı almıştır.

Eserleri

Tiyatro: Yunus Emre, Mevlana: Aşık ve Maşuk, Parkta Bir Sonbahar Günüydü, Gazeteciden Dost, İsyancılar, Ben Devletim, Sarı Naciye, Utanç Dünyası…

Roman: Politikada Bir Sarı Çizmeli

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
20 Haziran 2020 Cumartesi