Söz Dinlemeyen Çocuklarla Nasıl Başedilir

Söz Dinlemeyen Çocuklarla Nasıl Başedilir

Kategoriler: Haberler

Her aile çocuğu için en güzel eğitimi verip, en güzel geleceği hazırlamak ister. Herkes çocuğunu kendince eğitip hayata hazırlar. Özellikle bu konuda anneler çok önemli rol oynar. Ama bazı anneler sürekli çocuğun söz dinlemediğinden, hep istediğinin yapılmaya diretmesinden yakınıp dururlar. Bunun için anne babalara çok görevler düşmektedir. Anne baba çocuğu nasıl eğitip yetiştirirse çocuk da bu yolda ilerler. Bunun yanında nasıl beş parmağın beşi de bir değilse her çocuk da farklı özelliklere sahiptir. Çocuğun kişisel özellikleri de önemlidir.

Çocuğun yetişmesinde: Dış çevre ve kalıtım özellikleri önemli yer tutar. Bunlar birleşerek çocuğun karakteri oluşur. Çocuk doğduğu andan itibaren bir çevrenin içindedir. Var olduğu çevre onun yetişmesinde önemli bir etkendir. Çocuğun söz dinlememesinde, istediği her şeyi ağlayarak yaptırmasında dış çevrenin alıştırması söz konusudur.

Söz dinlemeyen çocuklarla nasıl baş edilir?

Öyle çocuklar vardır ki her dediği olsun, her istediği yapılsın, hep şey onun için var olsun isterler. Böyle çocuklara öncelikle istediklerini ağlamadan yaptırmak öğretilir. Eğer her istediğini ağlayarak, bağırarak yaptırmayı öğrenirse bu onun için her zaman bir koz olur. Ne kadar ağlayıp bağırsa da ebeveyn onunla sustuğunda konuşmalıdır. Söz dinlemediği zaman yaptığı bir zarar varsa o çocuğa gösterilmeli ve kendisinin bunu düzeltmesi istenmelidir. Bu davranışlar sergilenirken anne baba aynı tutumda olmalıdır. Hatta çocuğun büyümesinde etkili olan babaanne ya da anneanne varsa onlar da aynı tutumda olmalıdır. Yoksa çocuk kimden daha yumuşak bir tavır görürse sürekli o kişinin yanına gider ve sürekli o kişiye sığınır.

Çocuk yaramazlık yaptığı zaman, söz dinlemediği zaman ona sadece kızmak bir çözüm olmaz. Çocuk için bir düşünme köşesi oluşturulup orada kendi yaptığı yanlışı düşünmesi söylenebilir. Tabi bu süre çocuğun yaşını geçmemelidir. Her zaman kendi istediği şeyin olmaz zorunda olmadığı, bazen olamayacağı anne baba tarafından çocuğa hatırlatılmalı ve belirtilmelidir. Çocuklar bizim için önemlidir. Onları yetiştirirken bu ayrıntılara dikkat edebiliriz. Çocuklarımızın sağlıklı birer birey olması bizim elimizde.

Kaynak: Tvhaberlerim isimli son dakika haberleri sitesinde Eğitim Haberleri kategorisidir.] }


Liselere Giriş Sınavı (LGS)
5 Haziran 2022 Pazar

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
18 Haziran 2022 Cumartesi

Alan Yeterlilik Sınavı (AYT)
19 Haziran 2022 Pazar