Sınav Stresi Nasıl Giderilir?

Kategoriler: Tanıtım Yazıları

Öncelikle sınav stresi nedir bunu bilip ona göre uygulamalar yapılmalıdır. Sınav kaygısı öğrencilerin sınav başarılarını oldukça fazla etkileyen bir unsur haline almış durumda. Ailelerin çocukları için, onların daha iyi bir eğitim alabilmeleri adına yaptıkları yatırımlar ve bunların getirisi olan sınavlar onları yoğun bir baskı altına alarak gerçek başarılarını gün yüzüne çıkarmalarına engel oluyor. Öğrenciler bu stresli sınav sürecini en az kaygı ile geçebilmeleri için bir takım yöntemler uygulamak, onların bir nebze olsun sınav stresinden uzak tutma adına ciddi fayda sağlayacaktır.

Sınav Stresinin Nedenleri

Zamanımızın rekabetçi yapısı aileler ve haliyle öğrenciler içinde bir zorunluluk halini almış durumda. Her ailenin evladını daha yüksek seviyelerde görmeyi istemesi bu rekabetçi durumu yaratıyor. Çocukları için daha iyi bir eğitim, daha iyi bir okul için var gücüyle uğraşan aileler yüksek beklentiler ile kurslar, özel derler ile evlatlarını yetiştirmeye çalışıyor ve çocuklarının omuzlarını ciddi sorumluluklar yüklüyor. Bu durumu hisseden çocuklar ise her sınavda farklı bir strese giriyor ve tam olarak yapabileceklerini sergileyemiyor.

Sınav Stresinden Kurtulmak 

Sınav stresinden tamamen kurtulmak her öğrenci için mümkün değildir. Fakat sınav esnasında karşılaşılacak sorunların üstesinden gelebilmek mümkündür. Bazı öğrenciler sınav stresini sınav başladıktan sonra dahi sürdürürler bu duruma da sorunun en iyi iyileştiricisi sınava çok iyi çalışmış olmaktır. Sınav esnasında soruları kolayca yaparak ilerleyen öğrenci öz güven artışı yaşayacak ve stresinin tamamen yenebilecektir. Yani sınav stresinden en az zararla kurtulmanın birinci yolu sıkı bir çalışma evresi geçirmektir. Ayrıca sınav stresinin öğrencilerin üzerinden atma konusunda ailelere de büyük görev düşmektedir. Ailelerin çocukların üzerinde yaptıkları ve farkında olmadıkları bir baskı vardır ki bu baskı onlardan yüksek beklentilerinin olduğu belli etmeleridir. Ailelerin çocuklarından yüksek başarılar beklediklerini göstermeleri çocukları üzerinde baskıyı sınav yaklaştıkça arttıracak ve bu yükü kaldıramayan öğrenciler oldukça fazla zarar göreceklerdir.

Sınavda Stres Altından Kurtulma Yöntemleri

Bu konuda sınav stresi nasıl giderilir denildiğinde bazı yöntemler vardır ki bu yöntemler oldukça etkilidir. Doğru nefes ile ciddi bir şekilde sınav kaygısını azaltabilir hatta yok edebilirsiniz. Bu yöntem kanın vücudun tamamına yayılmasını sağlayarak sterin azalmasını sağlar.] }


Liselere Giriş Sınavı (LGS)
5 Haziran 2022 Pazar

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
18 Haziran 2022 Cumartesi

Alan Yeterlilik Sınavı (AYT)
19 Haziran 2022 Pazar